Co s "kyselou" dýmkou?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Čajkin » 13 lis. 2004, 18:35

Dostala se mi do ruky dýmka - pěkný Parker - o kterou se příliš nepečovalo a, laicky řečeno, je kyselá. I dobrý tabák z ní chutná jako prohnaný přes startku. Jde s takovou dýmkou ještě něco dělat, nebo už je jenom na ozdobu?
Čajkin
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Věk: 48
Registrován: 10 lis. 2004, 14:10
Bydliště: Borovany

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Simon » 13 lis. 2004, 18:54

Čajkin píše:Dostala se mi do ruky dýmka - pěkný Parker - o kterou se příliš nepečovalo a, laicky řečeno, je kyselá. I dobrý tabák z ní chutná jako prohnaný přes startku. Jde s takovou dýmkou ještě něco dělat, nebo už je jenom na ozdobu?


ostrouhej hlavicku dymkovym klicem nebo smirglem .... pokud to nepomuze, tak kup technickej lih, napln tim hlavicku az po okraj, nech den odstat, vylit lih a opakovat dokud nevytece z hlavicky lih cistej ... zkousel sem, fungovalo to, zdroj postupu je pan hingar.

pak jeste muzes zkusit solnou metodu, ale tu presne neznam, ale na anglickych webech postup najdes pomerne rychle

sance ze se ti to povede nejsou 100%, ale jsou vysoky a tim lihovym postupen minimalne nic nezkazis
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod bromden » 13 lis. 2004, 18:56

Čajkin píše:Dostala se mi do ruky dýmka - pěkný Parker - o kterou se příliš nepečovalo a, laicky řečeno, je kyselá. I dobrý tabák z ní chutná jako prohnaný přes startku. Jde s takovou dýmkou ještě něco dělat, nebo už je jenom na ozdobu?


Slyšel jsem, že může pomoct dýmku vyšmirglovat do dřeva, vymýt čistým lihem a nechat dost dlouho vydýchat... ale jestli to skutečně pomůže, to nevím, já jsem to zkoušel na jedné dýmce kterou jsem v mladistvém nadšení zkysl osobně (když jsem z ní kouřil i třikrát denně, vždycky jen do půlky (po půlce už mi to nechutnalo), a skladoval ji zabalenou v igeliťáku aby doma nesmrděla :?), ale nějak to nepomohlo...
takže bych řekl, že asi dost závisí na stupni prosycení tím smrdutým mazutem, možná je to oázka toho, jak dlouho se nechá větrat, ale pokud je to fest, tak dost možná platí "jednou hnusná-vždycky hnusná".


(abych nebyl lynčován, podotýkám, že se ono zničení dýmky stalo na gymplu, když jsem o dýmkých nevěděl vůbec nic... horoval jsem tehdy pro šetřiče tabáku, protože pak to z tý zkyslý fajfky nebylo tak hnusný...)
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Milos Cerman » 13 lis. 2004, 21:09

Kyselou stačí obře vyčistit a dál se to řeší jako se ženskou - prostě se s ní alespoň 2 mšsíce nemluví. Ona se potom sklidní, a znova začne chutnat.
Ta kyselost je jenom přebytek staré močky. Pokud je v hlavičce sylná vrstva starého karbonu, je dobré, ale není nutné ji vyškrábnout. Čistit lihem já nedoporučuji, ale pokud to přece skusíš, dej pozor na potřísnění povrchu. Líh může poškodit povrchovou úpravu ať lak, tak i vosk. Možidlo samozřejmě tahy lihovou lázeň nesnese.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Fénix » 13 lis. 2004, 22:29

Já s dobrými výsledky vyzkoušel zjednodušenou "solnou metodu", ale dýmky na kterých jsem ji zkoušel byly jen lehoučce zatuchlé - spíš se v nich kouřilo moc druhů tabáku než že by zkysly.
Nejdřív jsem ztenčil karbon a zarovnal ho, na dřevo jsem nešel. Pak jsem dovnitř šoupnul hrubou sůl a zalil to vodkou. Nechal den ustát, pak vylil, vytřel a nechal asi tři dny dýchat. Výsledek bez chyby.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod rour » 14 lis. 2004, 01:38

Milos Cerman píše:Kyselou stačí obře vyčistit a dál se to řeší jako se ženskou - prostě se s ní alespoň 2 mšsíce nemluví. Ona se potom sklidní, a znova začne chutnat.
Ta kyselost je jenom přebytek staré močky. Pokud je v hlavičce sylná vrstva starého karbonu, je dobré, ale není nutné ji vyškrábnout. Čistit lihem já nedoporučuji, ale pokud to přece skusíš, dej pozor na potřísnění povrchu. Líh může poškodit povrchovou úpravu ať lak, tak i vosk. Možidlo samozřejmě tahy lihovou lázeň nesnese.

S tímhle postupem souhlasím - je nejlepší. Snad ještě upřesnění - nechat vysychat na suchém vzdušném místě, ale to je samosebou.
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod MUDrJuříček Vladimír » 14 lis. 2004, 22:28

co se zkyslou dýmkou.Solná kůra je asi nejlepší ale pozorSůl musí být hrubá!!!!u nás jsem ji zatím našel pouze v mlýnku na sůl asi Kotany.a líh musí být čistý-96%.Líh totiž v této koncentraci nasává zkyslou močku kdežto slabší koncentrace močí dřevo a promočí močku hlouběji do dřeva i po čistém lihu nesmíš kouřit alespoň 72 hodin ale i více rozhodně se to však vyplatí i kdby to mělo být poslední pomazání dýmky před odchodem do nebe
MUDrJuříček Vladimír
 

Příspěvekod rour » 15 lis. 2004, 10:46

MUDrJuříček Vladimír píše:co se zkyslou dýmkou.Solná kůra je asi nejlepší ale pozorSůl musí být hrubá!!!!u nás jsem ji zatím našel pouze v mlýnku na sůl asi Kotany.a líh musí být čistý-96%.Líh totiž v této koncentraci nasává zkyslou močku kdežto slabší koncentrace močí dřevo a promočí močku hlouběji do dřeva i po čistém lihu nesmíš kouřit alespoň 72 hodin ale i více rozhodně se to však vyplatí i kdby to mělo být poslední pomazání dýmky před odchodem do nebe

No, kdo by moc chtěl, můžu mu hrubou sůl poslat. i když téhle kůře nevěřím :lol: .
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Twineryy » 15 lis. 2004, 10:46

Fénix píše:Pak jsem dovnitř šoupnul hrubou sůl a zalil to vodkou. Nechal den ustát, pak vylil, vytřel a nechal asi tři dny dýchat. Výsledek bez chyby.


Jsem se překouk a četl jsem:
Fénix píše:jsem dovnitř šoupnul hrubou sůl a zalil to vodkou. Nechal den ustát, pak VYPIL.
- Až jsem se z toho orosil :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Fénix » 15 lis. 2004, 11:49

Twineryy píše:
Fénix píše:Pak jsem dovnitř šoupnul hrubou sůl a zalil to vodkou. Nechal den ustát, pak vylil, vytřel a nechal asi tři dny dýchat. Výsledek bez chyby.


Jsem se překouk a četl jsem:
Fénix píše:jsem dovnitř šoupnul hrubou sůl a zalil to vodkou. Nechal den ustát, pak VYPIL.
- Až jsem se z toho orosil :lol: :lol: :lol:


Já tequilu moc nemusím :lol:

to rour: tomu asi nikdo nevěří dokud to nezkusí, vypadá to celkově jako jeden veliký nesmysl. Ale když pak vidíš jak černá i ta sůl která se třeba vodky vůbec nedotýká, a pak vidíš ty sračky když dýmku vyprázdníš... No a hlavně když si pak po vyschnutí zapálíš... poznáš že to má něco do sebe :wink:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod rour » 15 lis. 2004, 12:05

Fénix píše:Já tequilu moc nemusím :lol:

to rour: tomu asi nikdo nevěří dokud to nezkusí, vypadá to celkově jako jeden veliký nesmysl. Ale když pak vidíš jak černá i ta sůl která se třeba vodky vůbec nedotýká, a pak vidíš ty sračky když dýmku vyprázdníš... No a hlavně když si pak po vyschnutí zapálíš... poznáš že to má něco do sebe :wink:

Ale ano, nepopírám, že se z dýmky dá patřičným rozpouštědlem něco vyextrahovat a že to má pozitivní účinek (mně dýmka snad nikdy nezkysne, ale kdyby, budu experimentovat nejen s lihem, ale i s nějakými aromatickými rozpouštědly, to by na kondenzát, vzniklý spalováním tabáku bylo určitě lepší - co by to udělalo s povrchem, to nedomýšlím :roll: ) Já jsem chtěl jen naznačit, že sůl je jen jako inertní látka bez valného účinku (no, spotřebuje se méně vodky, že), která by se mohla nahradit něčím účinnějším, napadá mně aktivní uhlí - granulované, to by z dýmky vytáhlo i to, co v ní není!!
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Simon » 15 lis. 2004, 12:15

rour píše:
Fénix píše:Já tequilu moc nemusím :lol:

to rour: tomu asi nikdo nevěří dokud to nezkusí, vypadá to celkově jako jeden veliký nesmysl. Ale když pak vidíš jak černá i ta sůl která se třeba vodky vůbec nedotýká, a pak vidíš ty sračky když dýmku vyprázdníš... No a hlavně když si pak po vyschnutí zapálíš... poznáš že to má něco do sebe :wink:

Ale ano, nepopírám, že se z dýmky dá patřičným rozpouštědlem něco vyextrahovat a že to má pozitivní účinek (mně dýmka snad nikdy nezkysne, ale kdyby, budu experimentovat nejen s lihem, ale i s nějakými aromatickými rozpouštědly, to by na kondenzát, vzniklý spalováním tabáku bylo určitě lepší - co by to udělalo s povrchem, to nedomýšlím :roll: ) Já jsem chtěl jen naznačit, že sůl je jen jako inertní látka bez valného účinku (no, spotřebuje se méně vodky, že), která by se mohla nahradit něčím účinnějším, napadá mně aktivní uhlí - granulované, to by z dýmky vytáhlo i to, co v ní není!!


souhlas...jeste k tomu povrchu, pokud tu dymku utres po potrisneni lihem suchym hadrem, tak se tomu nema co stat
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Fénix » 15 lis. 2004, 12:19

Simon píše:jeste k tomu povrchu, pokud tu dymku utres po potrisneni lihem suchym hadrem, tak se tomu nema co stat


to je pravda, několikrát se mi to stalo, hned jsem vodku utřel a dýmka je OK. Možná ale záleží na povrchové úpravě, třeba na přírodním povrchu by to nějaké stopy zanechat mohlo.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod rour » 15 lis. 2004, 12:27

Simon píše:.... pokud to nepomuze, tak kup technickej lih, napln tim hlavicku az po okraj, nech den odstat, vylit lih a opakovat dokud nevytece z hlavicky lih cistej ... zkousel sem, fungovalo to, zdroj postupu je pan hingar.

S technickým lihem bych byl moc opatrný, některé denaturační přísady, zvláště pyridinové zásady, tak strašně a dlouho smrdí, že bych na technické chemikálie při čištění dýmky raději zapomněl a používal co nejčistší, nejlépe p. a. (vím, kde je vzít, že). To už je asi lepší ta vodka - vždyť i líh z lékárny je denaturovaný benzínem.
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod koudy » 22 lis. 2004, 18:37

rour píše:
Simon píše:.... pokud to nepomuze, tak kup technickej lih, napln tim hlavicku az po okraj, nech den odstat, vylit lih a opakovat dokud nevytece z hlavicky lih cistej ... zkousel sem, fungovalo to, zdroj postupu je pan hingar.

S technickým lihem bych byl moc opatrný, některé denaturační přísady, zvláště pyridinové zásady, tak strašně a dlouho smrdí, že bych na technické chemikálie při čištění dýmky raději zapomněl a používal co nejčistší, nejlépe p. a. (vím, kde je vzít, že). To už je asi lepší ta vodka - vždyť i líh z lékárny je denaturovaný benzínem.


Pokud chceš v lékárně líh musíš říct že chceš čistý ne lihobenzin ale bacha 1l denaturáku/s benzinem/ stojí 460 kč.Nedělám si srandu je dražší než Johnie Walker.100 ml čistého 96% lihu je za 80kč.Takže bacha na kupované množství
Uživatelský avatar
koudy
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 20
Věk: 70
Registrován: 19 lis. 2004, 18:16
Bydliště: jihlava

Další

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků