Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Ferd » 27 lis. 2018, 21:13

Zkus:
-nechat tabák trochu vydechnout. Pár hodin/přes noc otevřený paklík na vzduchu. Nebo jednu dávku rozprostři na A4 papíru na pár desítek minut...
-nacpi jen zlehka, nestlačovat, dej jen 1/2 - 2/3 normální dávky, ať je v hlavičce hodně volně
-dusátkem pracuj minimálně-nestlačovat, případně jen posouvat popel dokola
-kuř pomalu, klidně nech dýmku po zabublání na 5-10 minut ležet a vystydnout
-drž/odlož dýmku s troubelí do kopce aby to stékalo do hlavičky a nasál si to tabák a dřevo (je to billiard nebo bent?)
-poklepej na hlavičku dýmky aby propadl popílek mezi tabákem blíž ke dnu a nasál si vlhkost
-když zabublá tak do ní foukni, kapičku profoukni do tabáku
-pokud je tabák flake/broken flake/slepený, vem si ho mezi dlaně a nad kusem papíru promni jako když z něj děláš kuličku z hlíny, on se přitom většinou krásně rozpadne na menší a jemnější kousky. Bude víc provzdušněný, bude víc sát
-při nacpávání dej pozor aby byl tabák i na dně kotlíku, pokud má delší vlákna a nepropadne až na dno, zkus udělat malou kuličku (5mm) aby se dotýkala dna a nasála vlhkost
-zkus použít uhlíkový nebo balzový filtr

...... Vlhkost a vodní pára jsou nositeli chutě tabáku. Buď rád a prostě si zvykni :yum: :yum: :yum:
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 28 lis. 2018, 22:54

Zkus to skutečně nejprve v jiné dýmce.
Churchwardenky to dělávají, jsou spíš pro zaběhaného fajfkaře. Potřebují větší citlivost kuřáka na všechno, jak je hlavička daleko, tak jsi v horším kontaktu s děním uvnitř hlavičky.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vietnam » 29 lis. 2018, 11:11

klasik51 píše:Ale všem to někdy zabublá, bych to tak neřešil. Rozebrat dýmku, profouknout náustek, do ubrousku, do umyvadla.
Nebo tam bez rozebrání strčit čistič.


Občas zabublá to jo, ale tahle kombinace dýmky a tabáku mi na to příde fakt extrémně náchylná.

Když jsem tuhle kouřil Black Mallory ve velkým potu od Petersona tak to bylo uplně ukázkový pokouření, v podstatě sem na to nemusel šáhnout, ale tohle prostě nechce hořet a navíc mi příde že se to zapaří hned při zapalování.
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 29 lis. 2018, 13:23

No tak zkus ten tabák v jiné fajfce - bude-li tam také zlobit, nechej ho před nacpáním příště trochu odvětrat. U těch churchwardenek má člověk jaksi v podvědomí potřebu víc tahat. Jestli je to tím, že je hlavička dál a troubel delší než u obvyklých dýmek a není hned při potáhnutí plná huba kouře? Nevím. Mám třeba fajfku s troubelí dlouhou snad metr a ze začátku než jsem si na ni zvykl jsem taky "tahal jak o život" a samozřejmě zbytečně, tabák v ní hoří obstojně a dlouho téměř bezúdržbově (ono se to i blbě dělá, to aby měl člověk ťapťátko půl metru dlouhý že ). Čtenářky (churchwardenky) běžné produkce i délky jinak vcelku bezproblémově občas pokuřuju . Ovšem musím podotknout že ne každý tabák jim sedne. Mně tam dělala problémy kupodivu Amfora.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Nyiziel » 28 pro. 2018, 07:49

Zdravím borci, tak jsem se konečně dočkal a Ježíšek nadělil dlouho očekávaný dar. Billiardka od Stanislawa akorát s jednoduchým “V” chyba ražby výrobce nebo to tak na dymkach mají? Každopádně můj primární dotaz spis spočívá v tom jestli nekourim špatně? Stihl jsem vzhledem k odpočinku briaru zatím dvě kouření ale obě mi připadli “divné” respektive rychle vykourene (kolem půl hodinky) spotřeba sirek asi 6-8 ks. Přijde mi, že tabák hoří tak na 3-5 potahnuti, pak taham ale bez odpovědi, bez dýmu. Kotlik rozpáleny nemám, příjemná teplota na držení.. napadá mě jestli třeba zbytečně moc netaham při zapálení? To se kolikrát i zakuckám.. tabák na zakoureni dymky Krakonoš, z výroby nádherně aromatický, rozinky, sušené o ovoce; vlhký akorát. Možná místy pár klacku, tvrdších kousku ale jinak drobný loosecut. Filtr 9mm od Vaulenu.
Nyiziel
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 36
Registrován: 01 lis. 2018, 22:51
Bydliště: Prostějov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 28 pro. 2018, 08:54

Naláduj fajfku , zamáčkni prstem, zapal - při zapalování tahej raději nepříliš silně ale dlouho - tak aby plamínek sirky šel do tabáku spíš jen tak jakoby po jeho povrchu, ta sirka ti na dvě až tři dlouhý potáhnutí dá. Jakmile se to zapálí, stále otahuj pomalu a jemně, ne zbrkle a při tom potahování hořící tabák trošku přimáčkni ťapťátkem tak nějak dokola v kotlíku a mělo by to pak už držet dobře žhavé a čmoudící. Krakonoš nepatří mezi nehořlaviny a většinou se chová způsobně. Hodně zdaru :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 28 pro. 2018, 15:44

Podle toho co píšeš bych řekl, že máš nacpáno moc nalehko (to ta půl hodinka)
A to zhasínání - musíš lehce přidusávat během kouření :puffy:
Ale ono se to vše doladí, nenech se odradit. :smoke5:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Nyiziel » 28 pro. 2018, 23:17

Dík borci, dnes to bylo o poznání lepší.. chtělo to zvolnit, konečně jsem cítil kouř na jazyku a ne v plicích :D i to hutnější namackani pomohlo ale chce to ještě malinko víc.. začátek byl suprovej ale pak opět kráska pohasla. Nicméně dnes jsem z toho měl daleko lepší pocit, takže ještě jednou díky a já budu dal pilne pilovat ;)
Nyiziel
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 36
Registrován: 01 lis. 2018, 22:51
Bydliště: Prostějov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 29 pro. 2018, 09:44

To že zhasne a musíš připálit, je v pohodě, to bych až tak neřešil, ale ta délka kouření byla špatně.
A s tabákem musíš během kouření pracovat, to je jasné.( přiťapávat)
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 03 led. 2019, 17:23

Tak jsem zjistil, že dýmání z rovné dýmky je úplně jiné, než z mých oblíbených trojdílných "dědkovek". I z krátké "dědkovky" jde vždy chladný dým, nikdy se mi nestalo že by dokonce pálil.
No a dnes jsem si vytáhl z domácí sbírky klasickou rovnou dýmku, protože všechny tři "dědkovky" ještě nebyly dost vyvětrané, a ačkoliv jsem si myslel, že to bude jednodušší, než z dlouhé fajfky, opak byl pravdou. Jestliže mi "dědkovky" tak v průměru pětkrát za kouření chcípnou, rovná dýmka chcípala po každém potáhnutí, do pusy šel i při mírném tahání (kombinovaném s kontrolním bafnutím :smoke5: ) horký, štiplavý a nakyslý kouř. Po chvíli jsem ji vysypal a dal osvědčenou krakonošovu směs, se kterou mám zkušenost, že hoří velmi dobře, ovšem opakoval se předchozí neúspěch.
Ještě si zkusím vytáhnout nějakou jinou dýmku, ale na "dědkovky" nedám dopustit.
Je možné, že šlo o nějakou špatnou dýmku? Je už kouřená, ale ne mnou. Odvětraná bude už minimálně 30 let, ostatně jako naše ostatní domácí dýmky.
Naposledy upravil Siso dne 03 led. 2019, 17:34, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Siso » 03 led. 2019, 17:32

Nyiziel píše:...Billiardka od Stanislawa akorát s jednoduchým “V” chyba ražby výrobce nebo to tak na dymkach mají?

Nemůže jít o výrobek pana Stanislava Baťi? Nevím tedy, jak své dýmky značí, ale že by si výrobce svou vlastní značku spletl, to se mi zdá divné.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrM » 03 led. 2019, 19:30

Zdravím mám "Stanislavku" z Blanicke také s ražbou jednoduche v...jo a slouží parádně mám ji na "Oldu Flašineta" :smoke5: image_id: 26947image_id: 26948 dýmka z dílny IMHO Jana Kloučka
Uživatelský avatar
PetrM
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 54
Věk: 51
Registrován: 10 dub. 2016, 08:27
Bydliště: Břevnov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod mihra » 03 led. 2019, 20:06

Původně (devadesátá léta) byly stanislawky značeny pouze jedním V. Kdo je ale pro Studio Stanislav vyráběl si už nepamatuji, ale snad to byl i Kopa. Jednu takovou z roku 1999 mámimage_id: 6622.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 03 led. 2019, 21:12

Pro Stanislava dělal strojovky samozřejmě léta Honza Klouček.

Je na delší diskusi, jestli je dobře, že s tím přestal.
V každém případě to vedlo k radikální redukci jeho dílny a propuštění původně několika zaměstnankyň.
A k podstatné změně v cenově přijatelných Stanislavkách (všechny moje Stanislavky z té doby mají také jen jednoduché V).
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 03 led. 2019, 21:12

Pro Stanislava dělal strojovky samozřejmě léta Honza Klouček.

Je na delší diskusi, jestli je dobře, že s tím přestal.
V každém případě to vedlo k radikální redukci jeho dílny a propuštění původně několika zaměstnankyň.
A k podstatné změně v cenově přijatelných Stanislavkách (všechny moje Stanislavky z té doby mají také jen jednoduché V).
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků