Chuť tabáku...

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Byli jste schopni dobře rozeznat chuť tabáku hned od začátku?

Samozřejmě
14
9%
Ne chvilku to trvá
119
77%
Necítím to doteď :-)
21
14%
 
Celkem hlasů : 154

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod beda » 15 črc. 2010, 12:54

Ty Scalexi neber to jako rejpání, ale když jsem si projel tohle jako tvůj arzenál, tak mi připadá krapet nefér, že někomu radíš HD HD.
SG Perfection
SG Navy Flake
SG Black Pigtail
SG Full Virginia Flake
GH Bobs Flake Chocolate
GH Kentucky Nougat
GH Coniston
Orlik Bull's Eye
Orlik Caledonian Highland Cream
Rattray's Hal O' The Wynd
Rattray's Bagpiper's Dream
Schürch - Tarek Robusto
Synjeco's Flowers of China
Synjeco's Clegir Rope
MB Virginia No.1
MB Original Choice
MB Vanilla Cream Loose Cut
MB Scottish Mixture
DTM Da Vinci
C&D Autumn Evening
Alsbo Cherry
Pure Latakia
Planta Periqu
Snad kromě toho Alsba kterej si tak pochvaluješ, že ti asi zůstal ještě z úplnejch začátků, MB OCh a DTM, samý fakt kvalitní tabáky.
Nevim jak dlouho kouříš, ale jedno je jistý, za dobu co tě znám odsud z fora jsi udělal obrovskej skok jestliže jsou tvoje dnešní chutě alá výše vypsané a tvoje začátečnictví je někdy předtím na Alsbu a HDHD. Přičemž nemám pocit, že by ta doba co tě odsud znám byla nějak extra dlouhá. Pročež lidem co se ptaj na tabák i nadále radim, koupit něco kvalitního, páč mi připadá ta chvilka co si člověk říká začátečník úplně zanedbatelná oproti tomu, až se člověk začne považovat za dýmkaře naplníc si šuple podobnym matrošem jako ty :wink: Prostě podle mne neni potřeba těch pár vyhozenejch balení nekvalitního tabáku, aby si člověk mohl přestat říkat začátečník. Mi to připadá, jakoby byl problém někomu vážně poradit a ušetřit ho omylů. Proč někoho navážet do něčeho nekvalitního, co si devadesát procent zdejších nekoupí samo dobrovolně ani omylem? Asi jedině proto, že to má bejt to začátečnictví a každej si ho musí vyžrat. Fakt to mám jinak, Sorry. Hugo, kup si Old Gowrie :lol:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod Scalex » 15 črc. 2010, 13:55

beda píše:Ty Scalexi neber to jako rejpání, ale když jsem si projel tohle jako tvůj arzenál, tak mi připadá krapet nefér, že někomu radíš HD HD.
Snad kromě toho Alsba kterej si tak pochvaluješ, že ti asi zůstal ještě z úplnejch začátků, MB OCh a DTM, samý fakt kvalitní tabáky.
Nevim jak dlouho kouříš, ale jedno je jistý, za dobu co tě znám odsud z fora jsi udělal obrovskej skok jestliže jsou tvoje dnešní chutě alá výše vypsané a tvoje začátečnictví je někdy předtím na Alsbu a HDHD.


Kouřím něco málo přes tři roky. Když někomu radím, tak přihlížím ke svému vývoji, ale hlavně k tomu, co vlastně ten začátečník požaduje. Hugo jasně napsal, že hledá chuť a vůni a že ho dýmkový kouř moc neuspokojil. Myslím, že dát nějakých 150-200 korun za tobolku chemické voňavky není tak moc a Hugo si ujasní, jestli je tohle cesta, kterou chce jít. Když ne, tak toho neutratil zas tak moc.

Bédo, já vím, že máš pravdu a že člověk by se měl v co nejkratší době přesunout ke kvalitě. Ale neměl by tu chemickou éru jen tak šmahem přeskočit. Třeba jen proto, aby věděl, že tudy cesta nevede. Mně kdyby někdo v mých počátcích nacpal Old Gowrieho, tak budu psát blicí smajlíky, protože ten tabák by mi nic nepřinášel. Žádná příjemná vůně, žádná příjemná chuť. Jen cosi, co mi připomíná cigarety (které nemám rád). O půl roku později, když jsem si tou chemií trochu vyudil hubu, tak jsem teprve začal koketovat s neutrály (o něco dřív ještě s latakií) a začal jsem poznávat kvalitnější aromatiky.

Ten vývoj je důležitej. Nejdřív mimino potřebuje odrážecí bakelitovou motorku, pak tříkolku a až pak může sednout na kolo (zpočátku třeba ještě s jistícími kolečky) a pak může přijít malá motorka ... atd... Nemůžeš mimino posadit rovnou na Harleye, i když se shodneme, že až to je konečně pořádnej stroj...
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod beda » 15 črc. 2010, 14:23

Jo jo, je to individuální. Já když v začátcích koupil Elizabethan a IO, tak mne okamžitě praštila během kouření přes frňák fakt ta vůně a ta chuť, něco ouplně jinýho než cigarety :wink: Kdežto když jsem chtěl něco takovýho voňavýho a koupil si to, tak jsem tu chuť a tu vůni vždycky marně hledal. Mi příjde lepší fakt nejdříve se naučit něco o chutích tabáku na nějakym kvalitnim materiálu a pak si klíďo brouzdat oceánem barevnejch a lesklejch tobolek cherry, vanilla, peach, karamel a tápat, jestli v některý z nich neni náhodou i tabák. Když už má člověk krapet jasno co vůbec risknout za obal, doma dobře zakouřený fajfky ve kterejch maj své stálé místo určité tabáky, tak nějakej omyl v těch testovacích člověk snense líp, než když si omylem poprvý nacpe třeba ten Alsbo Cherry do novýho kotle.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod Sobpeta » 15 črc. 2010, 14:30

Pánové, řekl bych, že máte pravdu všichni. Můj první tabák byl Stanwell Classic, sám sebe si pamatuju, že jsem tenkrát trafikantovi řekl..."Chci něco sladkého a voňavého"...a to jsem byl těžkej cigareťák. Dýmku jsem měl prostě, nevím proč spojenou s "voňavým" tabákem. Skoro všichni dýmkaři takhle začínají, fakt je ale ten, že ta tobolka Stanwellu byla mojí poslední....

Druhej byl Old Gowrie a Irish Oak... :lol:

Takže bych radil, ať si Hugo koupí klidně něco takového. Buď to pro něj bude, nebo zjistí, že ten zdánlivě bezchuťovej kouř kvalitního Petersoního aromatiku, či přírodního tabáku je právě to "o čem to je" a tyhle chemikálie jsou parodií na tabák. Každopádně se nic nestane, když tím projde, třeba skončí tobolka v koši, ale co už. :puffy:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod Hugo » 15 črc. 2010, 14:31

Zdá sa, že sa to tu začalo vetviť na dve skupiny: neutrály – aromatiky.. Človek musí vyskúšať viac vecí aby našiel svoju cestu.
Dôležité je, že ste mi pomohli uvedomiť si, že začiatočník bude márne hladať v tabaku chuť a vôňu. Najskôr sa musí naučiť fajčiti.
Ja som hneď s veľkými očakávaniami vletel na CCH od Petersona a bol som sklamaný.
Tabak pre začiatočníka by mal dobre horieť, nemočkovať a nepáliť a nesmie byť silný. Chuť a vôňa je vedľajšia. Na to je JZ a KS úplne super. Keď vybafkám niekoľko balíkov JZ tak budem experimentovať.
Určite potom vyskúšam niečo z neutrálu aj výraznejší aromatik.
Ale to budem musieť prikúpiť ešte nejakú fajfku.
Naposledy upravil Hugo dne 15 črc. 2010, 17:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Hugo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 54
Registrován: 28 čer. 2010, 13:20
Bydliště: Piešťany

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod Scalex » 15 črc. 2010, 14:32

beda píše:Jo jo, je to individuální. Já když v začátcích koupil Elizabethan a IO, tak mne okamžitě praštila během kouření přes frňák fakt ta vůně a ta chuť, něco ouplně jinýho než cigarety :wink: Kdežto když jsem chtěl něco takovýho voňavýho a koupil si to, tak jsem tu chuť a tu vůni vždycky marně hledal. Mi příjde lepší fakt nejdříve se naučit něco o chutích tabáku na nějakym kvalitnim materiálu a pak si klíďo brouzdat oceánem barevnejch a lesklejch tobolek cherry, vanilla, peach, karamel a tápat, jestli v některý z nich neni náhodou i tabák. Když už má člověk krapet jasno co vůbec risknout za obal, doma dobře zakouřený fajfky ve kterejch maj své stálé místo určité tabáky, tak nějakej omyl v těch testovacích člověk snense líp, než když si omylem poprvý nacpe třeba ten Alsbo Cherry do novýho kotle.


Jenže jsou tu nějaké rozdíly. Ty jsi před dýmkou kouřil cigarety, tudíž na přírodní chuť tabáku jsi byl zvyklý. Nevím, jak je na tom Hugo. Já byl panic a cigarety mi smrděly. Naturálem bys mě neuctil. 8^)

A ještě je tu to, že ne každý se chce učit něco o chutích tabáků. Jsou lidé, co chtějí zapálit a šlus. Žádné zkoumání, žádné ochutnávání a porovnávání a poznávání. Prostě nacpat a vyhulit.

Jinak i ty fajfky, co jsem z nich dřív Alsbo kouřil, už jsou dávno přeškolený na něco jiného (kromě jedné alsbovky), není to s nimi zas takový problém.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod beda » 15 črc. 2010, 14:38

No já Hugovi vlastně nutim ten neutrál protože už aromatik má a to dost kvalitní a přecijen mu to jaksi nestačí. Z tohodle bodu mi připadá krok k aromatiku nekvalitnímu prostě jako omyl :lol:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod GrametS » 15 črc. 2010, 14:51

přidám se k Batrachroustovi a Skaleksovi - začátečník panic si potřebuje hubu zalepit něčím, co dokáže jasně identifikovat - třeba právě třešněma, vanilkou a nebo třeba Latakie 8) . A nejlépe alespoň do půlky kotle, protože pak to stejně bude chutnat nedobře.

Neutrál, byť sebelepší mu ten pocit chutě prostě nedá, nesplní jeho očekávání, selže = z pohledu začátečníka to bude hnusný seno, nepříliš daleko od cigaret, kterým se až doteď vyhýbal

:arrow: Hugo já začínal s tímhle jako panic a rozhodně mě to chutnalo (alespoň co si pamatuju) minimálně do poloviny.
Uživatelský avatar
GrametS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 154
Věk: 49
Registrován: 20 úno. 2005, 20:33
Bydliště: středočeský kraj

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod beda » 15 črc. 2010, 14:56

No fuj :mrgreen:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod Scalex » 15 črc. 2010, 14:58

beda píše:No já Hugovi vlastně nutim ten neutrál protože už aromatik má a to dost kvalitní a přecijen mu to jaksi nestačí. Z tohodle bodu mi připadá krok k aromatiku nekvalitnímu prostě jako omyl :lol:


Mně to taky přijde jako omyl, ale ten krok mi přijde důležitý a Hugo by ho udělat měl. Dopřát si echt chemickou pecku, která mu dá to, po čem se ptal (vůně a chuť), ale která mu možná zároveň řekne: "aha, sice to voní a chutná, ale tohle já nechci..." - a vrátí se ke kvalitním aromatikům.

Ještě na jednu věc nezapomínejme - každý kouří na svou hubu. Já třeba dodnes miluju DTM Da Vinci. Sladký chemický lepidlo, kterým si rád odpočinu od neutrálů a latakií. Je mi jedno, jak nekvalitní ten tabák je, pokud mi šmakuje.

A za další - jedním tabákem se stejně nic nevyřeší. Hugo toho bude muset hubou prohnat trošku víc, aby si udělal názor. A občas se k některým zavrhnutým tabákům i vracet, protože co nechutnalo před rokem, to už dneska chutnat může...
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod mihra » 15 črc. 2010, 15:00

Pánové, s úsměvem pročítám vaši debatu. Když jsem v roce 1953 začínal s dýmkou, byly v trafikách pouze Kapitán, Taras Bulba a Nová směs. Takže rozhodování co do dýmky bylo jednoznačné. Kdo zkusil Tarase či Novou směs, pochopí, čeho všeho jsem byl ušetřen :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod beda » 15 črc. 2010, 15:03

Právě, že se jednim nic nevyřeší trvám na Old Gowrie :lol: Neblázněte, vždyť CCh je taky chemka jako hovado, akorát napuštěná do lepšího listí :wink:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod Gotrek_z_Agary » 15 črc. 2010, 16:56

Scalex píše:A ještě jedna věc: zkus někdy posedět vedle někoho, kdo kouří dýmku. Nejlépe, když bude kouřit stejný tabák co ty. Totiž ten, kdo kouří fajfku, z ní při kouření necítí to, co cítí jeho okolí. Když se v hospodě sejdu s kolegy z naší fajfkařské buňky, tak někdy s překvapením čuchám, co to mají za dobrý tabáček a pak zjišťuju, že je to něco, co už dva roky taky kouřím.


Hehe... to znám. Zrovna na předposledním srazu jsem seděl a najednou ňufám, co je to za vůni... Když jsem se kolegů zeptal, tak jsem zjistil že Pogo sedící vedle mě kouří Commonwealth... a já čuměl jak puk, protože jsem ho měl zrovna nacpaný taky. :palm:

Když se vrátím ke svým začátkům... Jakožto nikotinem nepolíbený panic jsem chtěl něco po čem nehodím šavli, nebo nevykašlu plíce. První tabák byl Sunset Breeze... dokouřil jsem celou krabičku, ale nevychutnal ho, až později jsem zjistil, že dobrat se jeho správné chutě je "vyšší dívčí". Jako další jsem postupně zkoušel HD HD, bílý Caledonian a Connoseur´s Choice. U něho jsem konečně cítil jakous takous chuť. Pak jsem zakotvil u latakií, kde jsem schopen se dobrat nějaké chuti a u nich jsem zůstal (GH Balkan mixture; SG Perfection; SG Balkan flake; SG Commonwealth mixture; Dunhill Night Cap; Balkan Sobranie) a jako čestnou výjimku SG 1792 flake. Bohužel nemám čas kouřit tak často, jak bych si představoval, takže i po pár letech kouření dýmky mám problém se dobrat všech chuťových nuancí, které tyto tabáky nabízejí.
Old Govrie jsem ještě nikdy nekouřil a pokud je opravdu cítit jako cigareta, tak by mě v mých dýmkových začátcích s ním opravdu nikdo neuctil, jelikož my cigarety smrděly a smrdí dodnes.

Za sebe bych Hugovi doporučil do začátku nějaký dobrý aromatik, třeba Stanwel Melange, který kouří moje přítulka, nebo nějakou jemnou latakii, třeba SG Perfection.
Uživatelský avatar
Gotrek_z_Agary
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1091
Věk: 46
Registrován: 27 zář. 2006, 11:53
Bydliště: Bedihošť

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod Scalex » 15 črc. 2010, 18:19

Old Gowrie je vynikající čistá virginie, nearomatizovaná... něco jako Hal (od stejného výrobce) a moc mi chutná. Ale v mých začátcích by to, že to nemá vůni vanilky nebo třešní bylo handicapem a ten kouř by mi z něj přišel podobný cigaretám právě pro tu absenci vůně. Až po nějaké době jsem byl schopen tu vůni ocenit a rozpoznat, že takhle cigarety rozhodně nevoní (koneckonců na cigaretách nejvíc smrdí pálící se papírek napuštěný chemikáliemi a zpomalovadlem hoření).
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Chuť tabáku...

Příspěvekod beda » 15 črc. 2010, 20:40

:arrow: Gotrek_z_Agary Však ona si tě Va najde :twisted: Beztak už s ní koketuješ v Latakiích :wink:
:arrow: Scalex Bych i doporučoval Hal, kdyby nebyl tak silnej. Připadá mi chuťově ještě víc do kulata a sladka, navíc jemnější na jazyk. OG už má trochu slámovosti, citlivější na žár, ale lehčí.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků