Zvlhčování tabáku

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod MBO » 05 kvě. 2020, 16:38

Obecné pravidlo: Když se po zmáčknutí lepí k sobě a neuvolní se, je moc vlhký. Když se drolí, je zase moc suchý. Takže něco mezi... Ale jak píše Tapinek, neboj se experimentovat. Já raději kouřím sušší, ale teď zkouším cpát vlhčí, abych zjistil, jak se změní chuť.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Dino » 05 kvě. 2020, 19:22

Riadim sa pravidlom, ktore spomina MBO.
Niekedy skusam davat vlhci alebo suchsi tabak. Ale, tak na 90percent sa riadim vyzsie spomenutym.
Uživatelský avatar
Dino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 362
Věk: 40
Registrován: 23 úno. 2011, 19:44
Bydliště: SVK - KNM

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Pepřek » 12 kvě. 2021, 06:10

Já jsem se právě vrátil k dýmkám a to zhruba po 12ti letech. (jak jsem psal jinde, dozrál jsem)
Tabák jsem měl převážně uložený v zavařovačkách. Některé nešly téměř vůbec otevřít a tabák zde byl pěkně vlhký a ihned nacpatelný. Nedokážu úplně dobře posoudit, zda archivace prospěla nebo ublížila, ale Skandinavic mixture a Virginia No. 1 chutnají po letech skvěle.

U některých tabáků už netuším co jsou zač :smoke2:
Některé i když jsou suché jak troud, pořád hezky voní. Jen Black and Bright jsem vyhodil, ten přesušený opravdu nechutně smrdí. Nevím, který kozel mi kdysi nakukal abych si ho koupil, ani jsem ho nekouřil.

Ty úplné přeschlé mumie dovlhčuji osvědčenou metodou, kterou jsem se naučil zde. Velká miska s vodou, uvnitř malá miska s tabákem a zakrýt talířem, občas promíchat a pak nechat chvilku ležet. Připadá mi, že se dovlhčuje opravdu rovnoměrně.

Na udržování vlhkosti se mi zalíbil nápad co jsem viděl u Milana na Youtube. Nalepit na víčko sklenice filcové kolečko a to občas navlhčit. I když při dobrém uzavření, opravdu vydrží tabák vlhký roky.

No stejně to vidím, že napíšu ježíškovi o humidor :mryellow: :smoke1:
Uživatelský avatar
Pepřek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 176
Věk: 47
Registrován: 04 črc. 2005, 12:09
Bydliště: Brno

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod basa333 » 12 kvě. 2021, 07:27

já ti nevím, jestli humidor na dýmkové tabáky je dobrý nápad. osobně bych řekl, neotvírej moc tabáků, pokud je pravidelně nekouříš, a pokud začínají vysychat, jednoduše vezmi polovinu papírového kapesníku, namoč, vyždímej, hoď ji k tabáku a hotovo. jo, a poměrně zásadní je imho po otevření tabáku jej z krabky přesypat do svačinového sáčku a ten vložit zpět do krabky. zlepší se tím podstatně jeho udržení v kondici.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Petr1964 » 12 kvě. 2021, 08:55

Pro: Pepřek
Já vložím do krabičky suchého tabáku na alobal mokrý odličovací tampón a plechovku uzavřu. Po třech dnech je dovlhčeno. Je celkem jedno, jestli je to vata, ubrousek nebo kus trenek. Princip je pořád stejný. Pokud se ti zdá, že voda je moc obyčejná, lze místo vody použít rum, vodku, koňak, whisky......Tabák pak voní lehce po alkoholu.
Uživatelský avatar
Petr1964
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 105
Věk: 60
Registrován: 07 říj. 2017, 16:35
Bydliště: Kroměříž

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Pepřek » 13 kvě. 2021, 05:15

basa333 píše: osobně bych řekl, neotvírej moc tabáků, pokud je pravidelně nekouříš


No s tím souhlasím, ale to se mnohem snadněji řekne než udělá :mryellow:
Uživatelský avatar
Pepřek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 176
Věk: 47
Registrován: 04 črc. 2005, 12:09
Bydliště: Brno

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod basa333 » 13 kvě. 2021, 06:50

já vím, ale jiná cesta nevede - buď neotvírat, nebo vlhčit (nebo kouřit tak, aby nestačily vysychat)
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Haga » 13 kvě. 2021, 10:50

... "nebo kouřit tak, aby nestačily vysychat" ... :ok: to je dobrá rada baso, ale na této úrovni to zvládá jen několik nejotrlejších borců, jako např. MBO, který tu zmiňoval v jiném vlákně, že dal čtyři dýmky za jednu cestu z Prahy do Kroměříže :palm: :mryellow:
Pro nás ostatní, s "normální" tolerancí na nikotin, je lepší Tvoje první rada: "neotevírat více plechovek". I když je to leckdy těžké ... načneš a zjistíš po pár dýmkách, že na tenhle zrovna nemáš chuť, tedy načneš jiný ... a dnes by to chtělo aromatik ... a jéje, tento se mi už nějak překouřil, dáme změnu ... a najednou koukám, že mám rozjetých 5 plechovek, ale mám chuť vyzkoušet zrovna ten nový, co jsem dostal darem ... je to prostě věčný boj pro ty z nás, kteří jsme se ještě neprokouřili k tomu, že máme 2 - 3 nejvíc nejoblíbenější tabáky v rotaci a de facto až na vyjímky jiné nenačínáme.
A abych přispěl k tématu - na "běžné" dovlhčení v plechovce používám vcelku úspěšně ty keramické zvlhčovače z etrafiky a na větší balení tabáku jsem si před lety pořídil jakousi potravinovou skleněnou dózu se silikonovým těsněním kolem víčka a to víčko má nahoře takovou vybouleninu, jako bambuli na kulichu a do té jsem nacpal kousek molitanu, do kterého nakapu přiměřeně vody a funguje to taky výborně. :ok:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 53
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod basa333 » 13 kvě. 2021, 11:52

však to dobře znám, mám to všechno za sebou. dnes se ale docela dovedu krotit a hlavně nemám problém tabáky vlhčit. takže mám dnes otevřené 4 tabáky a jeden z nich dokuřuji, a když některý opomíjím, tak jej dovlhčím a je to. při mé frekvenci cca 1 - 2 dýmky týdně je to plně dostačující. mé rady můžeš brát s rezervou, před 10-15 lety jsem do hospody běžně chodil s 10 otevřenými tabáky, ale také jsem za večer klidně vypráskal 5-6 dýmek. to už si dnes ze zdravotních důvodů ani nemohu dovolit.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Haga » 13 kvě. 2021, 12:02

:mryellow: :mryellow: :mryellow: jsem si tě představil, jak přijdeš do hospody a na stůl z nůše vysypeš těch 10 paklíků tabáku :ok: :palm:
Já jsem v současné době na cca pěti otevřených tabácích, z toho víc točím tak dva druhy a zbytek dovlhčuji. Můj standard je jedna až dvě dýmky za den, podle toho, jestli ještě po práci stihnu první dýmku při lehčí činnosti na zahrádce, popř. posedět za tepla na terase, nebo pak už jen jednu večer :smoke3:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 53
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Alter Egon » 13 kvě. 2021, 12:07

Já mám v poslední době už otevřené pouze tak 2 - 3 tabáky. Po otevření je vždycky přesunu do skleněné dózy s patentním uzávěrem a nějaké vysychání mi vrásky už nedělá.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod basa333 » 13 kvě. 2021, 12:32

Haga píše::mryellow: :mryellow: :mryellow: jsem si tě představil, jak přijdeš do hospody a na stůl z nůše vysypeš těch 10 paklíků tabáku

to bylo daleko prozaičtější, než si myslíš. měl jsem velkou tašku přes rameno s velkým koženým pouzdrem na dýmky a kdybych býval chtěl mít sebou těch tabáků 20, také by to nebyl problém.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Pepřek » 13 kvě. 2021, 16:03

Haga to vystihnul...

Tehdy jsem s dýmkou začínal a jakmile jsem objevil, že to chutná, začal jsem hledat tu nejdokonalejší chuť. Všechny tabáky jsem otevřel a ochutnal. Bylo jich přes 10 kousků. Jediné kde jsem odolal, byl Sherlock Holmes, dar od kamarádky přímo z Londýna. A pokud bych se nebál jeho síly, tak bych otevřel i ten :mryellow:

Když bych je nenechal bez povšimnutí 12 let ležet, asi by to bylo v pohodě. Kouřil bych je a průběžně dovlhčoval. Ale až na 3 výjímky jsou nyní ze všech mumie :D
A na ty já používám miskovou metodu. Ta se mi osvědčila nejvíc.

Dal jsem si striktní zákaz, koupit si nový tabák, dokud nezhulím všechny zásoby :smoke5: Ovšem je otázka, jak dlouho mi to vydrží :smoke2: :twisted:
Uživatelský avatar
Pepřek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 176
Věk: 47
Registrován: 04 črc. 2005, 12:09
Bydliště: Brno

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod basa333 » 14 kvě. 2021, 07:18

vše chápu. jen ne tu sílu sherlocka, to je zcela průměrný tabáček, silou tak někde na 4-5 z 10. z toho fakt strach nemusíš mít.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zvlhčování tabáku

Příspěvekod Pepřek » 14 kvě. 2021, 07:37

basa333 píše: z toho fakt strach nemusíš mít.


Hmmmm. Že bych ho otevřel a ochutnal :twisted: :D :mryellow:
Uživatelský avatar
Pepřek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 176
Věk: 47
Registrován: 04 črc. 2005, 12:09
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků