Diskuse nad nejlepším tabákem

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod genericon » 07 lis. 2018, 13:39

To BATRACHOS: tak tohle byl krásnej elaborát. Myslím, že takto by se o tom mohlo jednou psát v učebnicích dějepisu - až společnost jednou tabák úplně vyloučí a bude se cenit zlatem a dostupný bude pouze na černém trhu
genericon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 32
Věk: 36
Registrován: 14 říj. 2014, 14:00

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Dapr » 08 lis. 2018, 20:32

Já, když na tím tak přemejšlím, tak si můžu akorát postesknout, proč jsem si sakra s těma mejdlákama začínal :palm: , teď se toho nemůžu zbavit :smoke6:, svět by byl jednodušší. Když jsem začínal, tak jsem vyzkoušel řádku tabáků a jakmile jsem nacpal do fajfky Coniston, tak jsem už byl na věky ztracenej, do dneška si pamatuju, ten první kopanec (příjemnej) do hlavy a pak už jen naprostá pohoda, klid a mír (jen mírně rušené tím kladivem, bum, bum, bum jako kyvadlo). Pak přišel Mellow Mahogany, Ennerdale, Bosun a další. I Condora jsem měl.

O to je horší, že dnešní Coniston, je tak slaboučce mejdlový, že to ani není cejtit, Ennerdale taky (někde v minulosti jsem to zde na fóru probíral), prostě mi to mejdlo chybí, naštěstí jsem zkusil Dark Flake Aromatic - drsnější verze Conistonu, zkusím objednat další na zkoušku a pak asi vykoupím etrafiku :mrgreen: . Ještě vzpomínám jak jsem našel kdysi zbytky zásob Conistonu u Vachty, měly jít do arcichlívu, ale už jsou v pánu, jsem jako Baloun, prostě jsem se nemohl udržet. To samý s Louisianou od GH, těch paklíků ze starých zásob co jsem zpopelnil, bože, naštěstí ta současná je taky docela dobrá, pámbu zaplať za to a Kendal ochraňuj.

Pak přišla rána s Dunhillem - moji oblíbenci Night Cap a DLNR, opět syslení na horší časy. A pak už moje Latakie (ať jsou od Dunhillu, GH, SG), které mám nejraději na jaře a na podzim. Takže kdyby přestalo existovat to ostatní a zůstalo jen to co jsem napsal, tak bych nějak přežil v blaženosti až do nirvány :shock:

A je to jen o tom - dobrá knížka, dobrý tabák, dobrá dýmka, k tomu whiskey s ledem a pohoda, já nevím, mně to asi stačí :smoke1:
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod RottenFox » 11 lis. 2018, 21:27

Já jsem letos volil takhle:

RottenFox píše:1) Peterson Hyde Park
2) St.Bruno Flake
3) GH Ennerdale


Možná se někdo bude divit, že mi v pořadí chybí Amphora.
Hm, letos jsem toho moc nenakouřil, takže když jsem se k dýmce dostal, tak jsem chtěl nacpat něco, co má trochu grády.
Takové to každodenní vícenásobné pobafávání staré červené Amphory šlo letos stranou.
Ale zase, v archívu už jí mám jen kilo, tak jsem jí aspoň trochu uspořil no a taky se alespoň dostaly do rotace neamphorové dýmky a ty amphorové si odpočinuly.
Oblíbenou současnou Berení Zelenou Amphoru jsem prostě zanedbal. Ale zrovna v pátek jsem na ní dostal chuť, akorát že strejc v trafice mi zavřel před nosem. A z archívu jí vyndávat nebudu.

Hyde Park se mi rychle stal jedničkou, to je plnotučnej tabák se vším všudy, klasickej GH říz.
Bruncek mi jel vždycky, ale dostupnost byla horší. Teď mají v Dojčlu ten novej Berení, kterej není vůbec marnej, takže dostupný dobrý hulení.
No a trojici mi uzavírá archivní GH Ennerdale, kterýho tu mám dostatečnou nezapečetěnou zásobu. Jsem to kdysi koupil od kamaráda, kterej to chytře vyndal z původních obalů do sklenic, takže se mi to moc nechtělo dávat do archívu (raději ukládám tabáky jen v původním obalu, samozřejmě ještě zvenku opatřené vzduchotěsným obalem) a vesele si to tu hulim.
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Dapr » 12 lis. 2018, 18:13

RottenFox píše:...No a trojici mi uzavírá archivní GH Ennerdale, ....hulim.


:yum: Slinty, slinty :yum: ....bože, to má někdo štěstí na chytré kamarády a taky musí bejt mazanej jak liška...

Sorry já musel rejpnout, vše v dobrým :ok:
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod RottenFox » 13 lis. 2018, 14:50

Jasně. :mryellow: :puffy:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Jack.Grave » 17 lis. 2018, 18:56

Milý příteli filosofe, mám neodbytný dojem že kecáš.

1. Kouřit dýmku je v zásadě jednoduchá věc a nejde o to umět, ALE užít si to.
2. Naučit se kouřit i blbá cigára stojí značné přemáhaní a sebeobětování... (vím o čem mluvím kouřím pravidelně už od 14 a fajfku od 15 let)
3. Ne vždy je třeba řvát rozkoší ale jen pohled na člověka, který si něco užívá může člověka postrčit.
4. dříve či později na pravidelnost dojde
5. no a co, stále jsou tu lidi co umí řemeslo ocenit (a to i mezi omladinou)
6. kuřák dýmky nemusí nutně býti introvertem
7. ticho není nutné, ale také není na škodu

Zpátky k tématu, vezmu-li jako nejlepší tabák ten na který mám vyhrazeno nejvíc dýmek tak je to SG St. James Plug/Flake a potom SG Kendal Plug/BBF a SG FVF jsou to tabáky s kvalitou poctivého žitného chleba, který se nepřejí. Dají se kouřit ráno, v poledne, večer.

Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod BATRACHOS » 18 lis. 2018, 19:05

No tak to pojďme probrat bod po bodu,
v žádném případě nehodlám tvrat na něčem, co se ukáže mylným býti! :wink:

Začneme prvním bodem.

1. NĚJAK kouřit fajfku je skutečně poměrně snadné. PŘESTO snad každý z nás (doufám, že i ty, Jacku) má stovky zkušeností s těmi zoufalci, co jakmile člověk přišel na bar nebo do hospody, tak se přitočili a začali vykládat, jak v mládí také zkoušeli kouřit fajfku a rovnou člověku udělují radu za radou. Přitom je vidět, že to nezvládli...
Podle mých zkušeností, když jsem dříve vstoupil do hospody, tak 99% kuřáků tam aspoň v jednom období zkoušelo i kouřit fajfku. V drtivě většině opakovaně se k těm pokusům vraceli. Ale prostě to nevydrželi, nedokázali včas zvládnout základní techniku a zažívali jen samé močkování, hicování, pálení na jazyku, špatný tabák ... a tak si řekli, tohle nemám za potřebí. A zůstali u cigarety - nikdo mi nic podobného o cigaretách zatím nevyprávěl (samozřejmě, že první půlkrabička či krabička v životě je jiná a třebas ne úplně příjemná, ale je to něco jiného, než třeba prvního půl roku u fajfkaře).
:naughty: Zkrátka to nedali. :naughty:
A Každý z nás ví, že kdyby se dostali k tomu automatickému zvládnutí fajfky, tabáku, nacpání, udržování ... tak by se pocit rozkoše dostavil.
Ale oni se nedostali. Zkoušeli to a neuspěli. 90-99% kuřáků mužů.
Kolik je to procento u cigaret? :think:

To je první argument.

DRUHÝ ARGUMENT je trochu sofistikovanější.

Vlastně s tebou totiž souhlasím, není to žádná věda, MŮŽE se to naučit každý.
Ale někomu to trvá déle, někdo má smůlu na první tabák ... hodně pomůže parťák starý zkušený fajfmen.
Bavíme se tady o tom, naučit se kouřit NĚJAK.
V minulosti to zvládaly velké počty mužů.
:idea: Tvrdím, že to nikdy nebyla většina, přinejmenším ne v době, kdy bylo na výběr něco jiného dostupného. :idea:

ALE v dnešní době, kdy těch požitků je téměř nekonečné množství, většinou snazší, ví propagované, víc cool, víc společenské, s menšími restrikcem etc. etc., tak už nestačí kouřit NĚJAK. To totiž ve srovnání s jinými požitky NENÍ DOST.
Je to fajn, ale dnes děsně oblíbená vysoká gastronomie je prostě lepší, než TAK NĚJAK SPALOVAT TABÁK a celoživotně kouřit ten Black´n´bright (to je totiž 80% prodaných tabáků, Alsbo Cherry, Holger Black´n´bourbon, original Choice od MacBarena). Obvykle svátečně. Jedna dýmka, max. pak k jubileu darovaná druhá od kolegů či manželky. Znám pár fajfkařů, co třeba neznají čističe, prostě to nečistí, jen prošťouchnou trnem kanálek, když se ucpává. A ono to NĚJAK chutná... :smoke3:

Takže soudím, že aby to dneska někomu stálo za to, tak to fakt musí být NĚCO.
A to už si myslím (ale kdyžtak mne oprav, Jacku, nebo někdo jiný) že to už tak snadno každému naděleno není. Někomu to prostě vůbec není dáno, pro ostatní už je potřeba se k tomu prokouřit a jsou tam prostě překážky.
:think: A k překonávání překážek musí mít člověk motivaci. :think:
:think: Zvlášť v době, kdy čím dál tím víc věcí lidé dostávají od malička zadarmo, bez úsilí a nutnosti něco zdolat. :naughty:
:think: Těch překážek přitom čím dál tím víc přibývá. Např. už nejde kouřit veřejně, je těžké tedy najít toho parťáka do začátku, je těžké dokonce VŮBEC NĚKOHO ZAŽÍT, JAK KOUŘÍ TU DÝMKU ... to je ad tvůj bod 3, Jacku ... nemůžeš se inspirovat někým, kdo není, koho jsi vůbec nepotkal. K otmu potřebuješ celý večer sedět u vedlejšího stolu s dýmkařem, nebo znaát někoho z rodiny, nebo třeba aspoň vidět film. Ale ve filmech se teď už kouřit NESMÍ... :think:
:think: Krom toho je stálé méně času na všechno a fajfka jde vysloveně proti trendu instantního života - snadno a rychle. :think:

Suma sumárum k bodu dvě: aby to člověku stálo za to i v dnešních víceméně odbojářských podmínkách zůstat fajfkařem, tak to už musí být docela zkušený fajfkař a fakt mu to musí dávat hodně. A dostat se do toho bodu bylo vždy trochu "elitní" a dnes to je vlastně úplně nepravděpodobné. Byť jistě ve výjimečných případech možné.
Ale to jde úplně mimo moji hlavní tezi, že fajfka není masovka a že nebude a není cool.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Jack.Grave » 18 lis. 2018, 21:39

Milý příteli filosofe, další problém z mého pohledu s vámi lidmi věnujících se věcem filosofickým je: Když něco dělám tak to musím umět a vykládat o tom jak vznešené a složité umění to je, ta věc, které se věnuji ať se jedná o kouření dýmek, doutníků či hraní šachu (kterému nerozumím, jen vím jak se tahají figurky a to je vše) nebo hraní bridže. Ad radiči popravdě jsem jich nikdy moc nepoznal, jen jsem celkem dostkrát ve svých ranných letech dýmkařských slyšel táhni stim smradem do p*dele od strejců v hospodách. Nebo jsem se spíš setkával se zvědavci, kterí se vyptávali a pak řekli taky jsem to zkoušel ale nevydržel jsem to.

Bod 2.: Jak já jsem začínal kouřit dýmku, jediný mně známý kuřák dýmky byl můj prastrýc, kterého jsem viděl párkrát do roka a co si pamatuji tak byl klasickým konsumním kuřákem (tj kouřil co se dalo v letech 80. občas Amphoru řádně nastavenou Adrií či jiným produktem ČSTP a potom Skandinaviky a jiné asi tak ze dvou či tří dýmek kolem do kola až do propálení. Někdy kolem mých 13. narozenin byla výstava v Muzeu Hl. m. Prahy výstava věnována Rychlým Šípům a v katalogu byla kratičká esej o kouření dýmky od Jana Fišera o úskalích začátků kouření dýmky, kde mi utkvělo v v paměti do 14 dnů se to poddá. potom někdy kolem pololetí v 9. třídě jsem spolu s jedním spolužákem naklusali k Hingarovi kde jsme si koupili každý po jedné prosečce jeden paklík Krakonoše, jeden paklík Amphory a mám dojem že jeden paklík McLintock Wild Cherry a tak nějak jsme to smíchali a o volných hodinách jsme se s důležitými ksichty věnovali pokusům o kouření dýmek ve společnosti ostatních vyvrhelů co se věnovali kouření cigaret a pití lahváčů. po pár měsících jsem se rozhodl koupit si trošku slušnější dýmku a tak jsem se vydal do Dlouhé, kde jsem si nějdřív koupil onu slavnou příručku a o nějak 14 dní pozdeji za pro mně hříšných 770 Kč Jirsův Canadian a k tomu plechovku EMP, byť mým původním zámyslem bylo koupit si Kentuckýho ptáčka (ale ten zrovna nebyl).

Ad vysoká gastronomie, s čistým svědomím mohu říct že z 99,9% "vysoká gastronomie" je podvod a lov na kavku aby pustila chlup. Když někdo chce kouřit ona germánká chemo-sena, why not. Ono bohužel v normálních trafikách ani nic jiného není ale to už je věc nákupčích, byť v některých velkotrafikách mají amphoru a občas nějaký Dunhill.

Ale samozřejmně že žijeme v době postmoderní, hektické a digitální a já nevím co ještě. Rozzhodně se nepovažuji za zkušeného, jen mně to baví a užívám si to spolu jako jiné další věci co vlasně pořádně neumím ale věnuji se jim (rybařím a trochu hraju karty/bridž). Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod basa333 » 19 lis. 2018, 09:06

já vlastně ani nevím, v čem žabák kecá - z mého pohledu má pravdu. pokoušel se nastínit steltonovi, že dýmka nebude nikdy masovka z nějakých (a myslím, že pro všechny pochopitelných) důvodů. že budeme mít tyhle důvody každý trochu někde jinde, je nabíledni. že ty jsi nějak začínal, je v pořádku, každý jsme nějak začínal. a každý se se svou hubou prokouřil nějakým způsobem k nějakým tabákům, které mu vyhovují. že k tomu ovšem vede více nebo méně ne úplně krátká cesta, jsi uvedl i ty, tedy to není s žabakosem žádný rozpor. a že dýmka není nic konzumního (v dnešní době zákazů), s tím snad musí souhlasit každý.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Rog » 19 lis. 2018, 11:58

Téza - antitéza - syntéza??? :mrgreen:

Basa, nekaz to :wink: , baví ma luxus zdieľania odlišných perpektív, ktorý nám Batrachos a Jack Hrob dopriavajú :ok: .
Vďaka za ich ochotu sa rozpísať :!:
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod basa333 » 19 lis. 2018, 14:13

mně ti to nějak přijde jako: je to 18!!!! ne ne ne, je to bez 2 za 20!!! :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod beda » 19 lis. 2018, 14:55

X-2=20
X=22 :twisted:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod proger » 19 lis. 2018, 15:20

Úplně ideální je ( já tak maximálně 1x za měsíc, zejména v pátek navečer, když druhý den nikam nemusím, a jenom tak prostě existuju), když se spojí tabák, místo a čas s momentální chutí, počasím a fajfkou. To všechno dohromady dá tvz. Ultimate smoke.
Uživatelský avatar
proger
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 711
Věk: 48
Registrován: 11 dub. 2017, 17:17
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod Jack.Grave » 19 lis. 2018, 15:34

Nojo pánové, já teď úpně visím profesora Žabáka jak si sedí v kabinetu/pracovně jak se nám všem směje až se za břicho popadá. Jak se zas našel někdo kdo je ochoten se sním pustit do debaty, tentokrát jsem to byl já. Myslím si že Rog to vystithl přesně Teze - Antiteze - Syntéza. Já osobně s přítelem filosofem v mnoha věcech nesouhlasím, ale ohromně si je vážím jako diskusního partnera. Doufám že naše diskusní výměna mohla být někomu k užitku či pobavení.

Asi nejsprávnější odpověď na otázku z prvního příspevku: Právě ten který mám zrovna nacpaný v dýmce. A proč ten a ne onen? Protože TEĎ je ten (správný) čas na (daný) tabák.

Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Diskuse nad nejlepším tabákem

Příspěvekod basa333 » 19 lis. 2018, 16:22

beda píše:X-2=20
X=22 :twisted:


18 = bez 2 za 20 (20 - 2)
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků