Zásobička II

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Zásobička II

Příspěvekod Houly » 08 led. 2021, 09:13

Dovolím si dotaz k archivaci. Mám cca 12 kg v různých baleních (plechovky hranaté i kulaté, pytle, tobolky (ty motám do vakuovací folie)). Vše narovnané v několika krabicích od velkých bot a uložené v bytě. Začíná mi to překážet. Přemýšlel jsem, že bych pořídil velkou bednu a uložil třeba v garáži nebo v dílně. Garáž ani dílna nejsou vytápěné, tzn. teoplota v zimě min. 5°C a v létě max 25°C. Neuškodí to tabáku?
Předem dík za názor zejména zkušených archivářů.
Uživatelský avatar
Houly
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 228
Věk: 45
Registrován: 21 led. 2014, 20:28
Bydliště: Hulice (BN)

Re: Zásobička II

Příspěvekod basa333 » 08 led. 2021, 12:29

tipuji, že pokud to nebude zrovna na slunci, tak to nehraje roli. pomalé střídání teplot by snad nemělo vadit. asi bych byl opatrný na mráz.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zásobička II

Příspěvekod klasik51 » 08 led. 2021, 18:51

Mám v železné skříni v garáži. Hodně let. :smoke1:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Zásobička II

Příspěvekod stelton » 08 led. 2021, 21:13

ahoj, co se tyce "pytlu" tak to radeji presypavam do zavarovacek. uz i proto kdybych mel plesnivy pytel (kristepane to jsou spojeni :) ) tak muzu hned reklamovat. jinak jak pisou kluci, zase tak bych to neresil, kde to skladujes. Ja mam neco u nasich ve sklepe pri stabilni teplote, neco u sebe v pracovne, kde se topi a neco u sebe v garazi. nepozoruji, ze by podminky tohoto razeni mely na tabak nejaky vliv...
Uživatelský avatar
stelton
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 683
Věk: 48
Registrován: 05 říj. 2009, 17:40
Bydliště: Prdel u Ostravy

Re: Zásobička II

Příspěvekod Ferd » 09 led. 2021, 11:13

Snížení teploty obecně zpomaluje většinu bio-chem procesů. Tipoval bych, že přesunutí do chladnější garáže bude mít podobný vliv.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Zásobička II

Příspěvekod Snoopy » 09 led. 2021, 20:05

stelton píše:kdybych mel plesnivy pytel (kristepane to jsou spojeni :) )

:rofl: :rofl: :oops: :offtopic1:
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Re: Zásobička II

Příspěvekod Hardslimer » 09 led. 2021, 21:06

A jakým stylem si děláte kuci zásoby? To jakože ochutnám nějaký tabák, který mi zachutná a hned ho koupím 2 kg? :think:
Anebo máte 20 a více druhů po 1/2 kg? Nebo více všeho?
Zajímá mě to z důvodu začátku archivace mi chutných tabáků. Díky. :puffy:
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Zásobička II

Příspěvekod basa333 » 10 led. 2021, 09:23

tak asi si nebudeš dělat zásoby tabáku, který ti nechutná, že? smysl má archivace tabáků, u kterých lze očekávat nějaký vývoj, tedy spíše přírodního listí a jakási prevence toho, že se zrovna ten tabák, který ti chutná, přestane vyrábět. u nějakých brutus aromatiků lze asi očekávat spíše zhoršení jejich vlastností (zeslabení aroma atd.).
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zásobička II

Příspěvekod klasik51 » 10 led. 2021, 16:55

Jasně archivuješ tabáky, které ti chutnají a je na každém, do jakého množství se vrhne. :puffy:
Tím myslím množství druhů i kg.
Musíš uznat ty sám, které ti za to stojí. Nicméně čim dříve, tím lépe. Levnější nikdy nebude, cena jde stále a stále nahoru. :smoke3:
A nedej bože, když zrovna ten tvůj přestanou vyrábět. Za jedno neni a za druhé, když ho někdo prodá, tak cena je zase někde jinde. :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Zásobička II

Příspěvekod stelton » 10 led. 2021, 17:42

jak pisi mi predrecnici, zalezi na Tve hube, odvaze a penezence. a taky na duvere v to, ze se ti nezmeni chute. na imperialistickych forech muzes cist pribehy lidi, kteri kourili temer exkluzivne jeden blend, zmenili se jim chute a ted rozprodavaji desitky kilo tabaku a zacinaji znovu. Ja mam rad vyber, mam hoodne pres 100 blendu v archivu a pomer blendu v zasobe kopiruje mou hubu. kuprikladu Ennerdale mam rad, ale vykourim ho tak maximalne 50g za dva tri roky. Mam ho v soucasne chvili jen 200 gramu v archivu, pravdepodobne dokoupim jeste dalsich 200g a tobude vse. Naopak Mellow Mallard, FVF, BBF kourim casto a jejich zasoby pocitam v kilech a budu kupovat dale...toz asi tak no....
Uživatelský avatar
stelton
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 683
Věk: 48
Registrován: 05 říj. 2009, 17:40
Bydliště: Prdel u Ostravy

Re: Zásobička II

Příspěvekod Hardslimer » 10 led. 2021, 18:45

Dekuji vsem za nazor. :ok:
Je mi jasne, ze co mi nechutna, tak si toho nebudu kupovat vice. :smile:
Ja jen ze zvedavosti, jak to delate vy.
Pojedu stylem 50g tobolka na vyzkouseni z vice druhu a pak uvazim dalsi koupi ve vetsim mnozstvi. 10g vzorky se mi zdaji malo na vyzkouseni zda to bude to prave orechove. Potreboval bych spise 20g vzorky. :wink:
Jeste jednou diky za inspiraci. :puffy:
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Zásobička II

Příspěvekod stelton » 10 led. 2021, 21:43

muj ciste osobni nazor je ze i 50g je malo pro rozhodovani. Pokud nemas neomezene zdroje, je rozumne zacit s archivaci toho co planujes kourit nejvice v budoucnu. tedy abych byl presnejsi - budovat archiv nejak tak bych rekl organicky. Pokud kouris 3x tydne posledni rok SG FVF a stale ti chutna, ci spise v nem stale nachazis neco noveho a stale te bavi, je imo rozumne zacit SG FVF archivovat. asi nezalezi na tom mit hned archiv a v nem 100 blendu vybudovany stylem zkusil jsem 200 blendu, kazdy po 50g a ty co mi chutnaly - rekneme 100 blendu - jsem nakoupil z kazdeho kilo. Archiv by mel reflektovat to co kouris a chystas se kourit - jestlize dneska mam nejakych 83 kilo tabaku na sklade, tak mi z nej 30 kilo delaji Virginie (a z nich jsou vahove proporcionalne zastoupeny ty ktere kourim nejvice, pak ty ktere mene atd. atd atd.). Celkove pak uplne nejmene mam v archivu tezke Balkan blendy kterych mam jednotky kilo. Ale k takovemu rozlozeni jsem nedosel tim, ze bych ochutnal 50 g a pak pokud ano tak bych toho koupil kilo. Je to ponekud delsi proces :) ale co vyhovuje mi nemusi vyhovovat Tobe samozrejme ...:)
Uživatelský avatar
stelton
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 683
Věk: 48
Registrován: 05 říj. 2009, 17:40
Bydliště: Prdel u Ostravy

Re: Zásobička II

Příspěvekod Hardslimer » 10 led. 2021, 21:56

:ok: Ceka me dlouha cesta........ :smoke5:
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Zásobička II

Příspěvekod basa333 » 11 led. 2021, 08:15

Hardslimer píše:... Potreboval bych spise 20g vzorky. :wink:


imho v tomto stadiu ještě vůbec nezačínej s archivem, nemá to smysl. začít můžeš třeba v okamžiku, kdy budeš vědět, že máš vícero let rád vapery nebo burley směsi, abys archivoval alespoň chuťový směr, jak píše stelton.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zásobička II

Příspěvekod RottenFox » 11 led. 2021, 17:00

A tak zase smysl to má - levnější to nebude a s kamarády se to dá vyměnit vždycky. :puffy:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 návštevníků