Základní druhy tabáků

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Základní druhy tabáků

Příspěvekod MBO » 10 lis. 2011, 15:09

Chci se zeptat na jednu věc: chtěl bych vyzkoušet základní druhy tabáků, respektivě směsi, které jsou pro daný druh tabáku svým způsobem reprezentativní nebo typické. Umím si poradit v případě tabáků obsahujících latakii (např. Old Dublin, Standard Mixture, Early morning pipe, London mixture nebo MOB 965 od Dunhilla atd atd.) U tabáků, kde převažuje burley, jsem zatím vyzkoušel MB Navy Flake a MB Golden Blend - přednost dávám tomu druhému. Jsou ještě nějaké jiné přírodní tabáky/směsi, které bych mohl vyzkoušet, respektive třeba nějaký tabák, ve kterém dominují tabáky z Orientu (Skiff?) Nejde mi o drobné nuance typu více whisky nebo vanilky. Jde mi opravdu o základní chuti, které může kuřák dýmky ochutnat. Jaký je nějaký dobrý tabák obsahující viržínii? Je perique v některé směsi dominantní? (Abych vysvětlil, kam mířím.)
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod gene » 10 lis. 2011, 15:15

Z čistých VA u nás dostupných SG Full Virginia Flake nebo Rattray´s Hal O´The Wynd, např. v Německu dostupný Ashton Gold Rush, Orlik Golden Sliced nebo Dunhill Flake.
Uživatelský avatar
gene
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 227
Věk: 57
Registrován: 10 srp. 2011, 19:15
Bydliště: Plzeň

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod MBO » 10 lis. 2011, 15:17

Děkuji za ty Viržínie - to je přesně ono, co jsem se chtěl dozvědět. A co ostatní druhy (například orient)?
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod Rog » 10 lis. 2011, 15:27

Okrem virginií veľmi čisté "jednodruhové" tabaky určené na fajčenie nenájdeš. Ono aj pri tých virginiách ide vždy o zmes viacerých druhov virginie. Možnosťou je poobzerať sa po tzv. blendovacích tabakoch, ktoré sú určené na robenie vlastných zmesí napr. Stanislaw pure latakia http://tabaky.etrafika.cz/tabak/pure-latakia, Planta perique http://tabaky.etrafika.cz/tabak/planta-perique, Planta orient http://tabaky.etrafika.cz/tabak/planta-orient, Planta virginia http://tabaky.etrafika.cz/tabak/planta-virginia a ešte black cavendish http://tabaky.etrafika.cz/tabak/planta-black-cavendish . Tak to sú tabaky určné na blendovanie vlastných zmesí. Niektoré sa dajú fajčiť aj samostatne, ale nie je to ono (sám s tým skúsenosti nemám).
Niektoré z nich sa dajú zohnať tu, iné v zahraničí. Ako chuťovo zaujímavé a uspokojujúce by som ti odporučil skúsiť nejaké dark fired tabaky :joy:
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod MBO » 10 lis. 2011, 15:34

Díky za odpověď. Já se zatím nechci pouštět do míchání vlastních směsí. Hledám chuťově odlišné, ale - reprezentativní - přírodní směsi, které jsou typické tím, že v nich převažuje jeden ze základních druhů tabáků (příkladem jsou viržínie, burley, orient nebo latakie). Mohli byste mi prosím napsat nějaké obchodní značky tabáků dark fired? A o co vlastně jde - to jsou ta pověstná lana?
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod Sobpeta » 10 lis. 2011, 15:38

Dark fired tabáky nemusí být vždy jenom v lanovém provedení. Teď mě z hlavy napadá Peterson Irish Flake, Ilsted Dark fired Plug, St Bruno RR a flake...všechny jsou výborné, Irish Flake má ten podíl dark fired nižší, je spíše o Kentucky, ale ty zbylé jsou naprosto příkladní zástupci. Definice chuti df tabáku, na nich stoprocentně poznáš jestli Ti sedí či ne. Pokud máš zájem tak IF a Ilsted DF Plug mohu zaslat vzorky. Kdyžtak napiš sz.
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod Pistacik » 10 lis. 2011, 15:43

Dark fired je len spôsob úpravy tabaku. Vo valnej vačšine sa jedná o Virginiu. Zmesi s výrazným podielom perique nájdeš ťažko, pretože sa proste vo vačšom množstve nedá fajčiť... Je to len korenie do ďalších tabakov.
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod Old Bob » 10 lis. 2011, 22:35

Jednodruhové tabáky jsou spíše vzácností jako např. FRASER nebo BESTOVAL burley + kentucky, většinou jsou to směsi několika druhů tabáku pro bohatější bouquet :puffy:
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod MBO » 11 lis. 2011, 08:17

Old Bob píše:Jednodruhové tabáky jsou spíše vzácností jako např. FRASER nebo BESTOVAL burley + kentucky, většinou jsou to směsi několika druhů tabáku pro bohatější bouquet :puffy:


Díky za další odpověď. Jsem si téměř jistý, že oba zmiňované tabáky u nás běžně nekoupím, ale aspoň vím, že něco takového existuje.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod basa333 » 11 lis. 2011, 08:36

on je popravdě tvůj požadavek trochu zvláštní: proto se dýmkové tabáky blendují z mnoha druhů, aby byla chuť vyvážená, příjemná a zajímavá. snahou najít víceméně jednodruhový tabák se jistým způsobem okrádáš o chutě, i když v ojedinělých případech to nemusí být na škodu. nicméně jsem ale ještě nekouřil nějaký jednodruhový tabák (asi kromě VA, i když i v nich je jistě vícero druhů VA), který by mě nějak výrazně zaujal. asi nejlepší byl blendovací orient od planty, i když kdoví, co v něm bylo. i v DF tabácích jsou velké rozdíly - jiný DF je v IF, jiný v lanech a úplně jiný třeba v bad nun od synjeca. to jsou ale věci, které ti asi nikdo není schopen kvalifikovaně vysvětlit, je třeba ochutnávat - a to bez filtru.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod Fanys » 11 lis. 2011, 09:27

On to myslel asi tak, že si lízne soli, cukru, octa, pepře atd., aby až ochutná nějaké jídlo poznal jestli je slané nebo sladké.
Já jsem například dlouho kouřil latakie, ale nevěděl jsem, že to jsou latakie, protože teorie mne nezajímala.
Potom jsem si koupil blendovací tabáky, ochutnal je čisté (včetně perique), abych měl představu o čem to na fóru mluvíte a co mohu podle složení, od kterého tabáku čekat.
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod MBO » 11 lis. 2011, 10:21

Díky za zajímavé příspěvky - oba máte pravdu. Já vím, že se kouří hlavně tabákové směsi a vím, že to má své dobré důvody. Právě, že se chci naučit rozeznávat chutě jednotlivých druhů tabáků ve směsích. Respektive mi zajímají tabáky, které jsou chuťově/vlastnostmi odlišné (v dobrém slova smyslu), ale není to způsobeno aromatizací. Ale zase: nic proti aromatizaci. Už teď mám z odpovědí několik zajímavých tipů, které mi zatím stačí. Pro začátek třeba zkusím nějakou "čistou" viržínii a potom se uvidí, jaký zkusit orient - a to mi bohatě stačí.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod mrcos » 11 lis. 2011, 13:35

Orientu je hodně ve Skiffu, ale tam ti to bude dost možná zastírat latakie. Pak je myslím ještě dost orientu v Balkan mixture, ale tam to bude ještě složitější.
Jako čistou virginii vřele doporučuju Rattray`s Old Gowrie, velmi dobrá Va střední síly a takříkajíc blbuvzdorná.
Ještě co se týká orientu a perique - shodou okolností mám načaté blendovací a jsou ve sllušné kondici, pošli mi do SZ adresu a já ti pošlu od obého vzorek. Orient je kouřitelný sám o sobě, perique je nejlíp přidat do jednoduchého tabáku, třeba zmiňovaný Olda. Dát si OG samotný a pak s příměsí špetky perique. Rozdíl poznáš a hned budeš vědět, co si představit, když má být ve směsi peirque :)
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

typy tabáků

Příspěvekod bluesbob » 29 dub. 2013, 19:21

chtěl bych se zeptat jakožto uplný začátečník, jaký je rozdíl mezi tabáky anglického , dánského a německého stylu ?? jestli je to rozdíl chuťový nebo rozdíl v řezu nebo něco uplně jiného ?? a jestli ano tak jaký ? díky :D
bluesbob
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 16 dub. 2013, 20:25

Re: Základní druhy tabáků

Příspěvekod basa333 » 30 dub. 2013, 10:04

velmi zhruba to vnímám takto: dánské a německé budou aromatiky (dánský méně aromatický než německý), anglická směs bude s latakií a orientály
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Další

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Facebook [bot] a 25 návštevníků