Tabáky Rattray's

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Sobpeta » 26 dub. 2022, 18:35

Měla by to být náhrada za Sherlocka, ale podle recenzí celkem průšvih

https://www.tobaccoreviews.com/blend/68 ... ay-macbeth
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Syky » 20 kvě. 2022, 16:08

Meduard: Vyhulil jsem pixlu a už teda ne. Začátek byl v pohodě, i když jsem měl trochu problémy s tím, že se hodně vytrácela chuť, ale to jsem přisuzoval jen své neschopnosti kouřit správně. Po cca pátý fajfce už mi to vyloženě lezlo na nervy. Náhrada za SH to fakt není. Vůně byla dost do alkoholu (brandy nebo něco podobnýho), takže bych řekl silný casing. Trošku chuť po dřevu/skořápkách ořechů (to bylo celkem fajn), jen teda tabák samotný má tendence se hodně rozpalovat, když nedáváš pozor a bafáš dost (to je asi jediná podobnost s SH) a v místnosti to bylo jak kdybych kouřil startky máslovky. Za mne veliké zklamání a doporučit nemůžu.
Uživatelský avatar
Syky
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 86
Věk: 32
Registrován: 20 úno. 2020, 08:13
Bydliště: Plzeň

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Michal999 » 24 kvě. 2022, 07:12

Zdravíčko, mám takový rychlý dotaz. Mám celkem rád Stirling flake, ale poslední dobou se mi zdá, že z něj ta jeho originální příchuť "pneumatik? :D" vymizela. Je to problém mé huby, nebo se s tím setkal i někdo další?
Uživatelský avatar
Michal999
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 25
Věk: 36
Registrován: 09 srp. 2019, 07:18
Bydliště: Humpolec

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod meduard » 30 kvě. 2022, 16:58

Syky píše:Meduard: Vyhulil jsem pixlu a už teda ne. Začátek byl v pohodě, i když jsem měl trochu problémy s tím, že se hodně vytrácela chuť, ale to jsem přisuzoval jen své neschopnosti kouřit správně. Po cca pátý fajfce už mi to vyloženě lezlo na nervy. Náhrada za SH to fakt není. Vůně byla dost do alkoholu (brandy nebo něco podobnýho), takže bych řekl silný casing. Trošku chuť po dřevu/skořápkách ořechů (to bylo celkem fajn), jen teda tabák samotný má tendence se hodně rozpalovat, když nedáváš pozor a bafáš dost (to je asi jediná podobnost s SH) a v místnosti to bylo jak kdybych kouřil startky máslovky. Za mne veliké zklamání a doporučit nemůžu.

sakra :-)
Uživatelský avatar
meduard
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 798
Věk: 52
Registrován: 22 črc. 2004, 06:16
Bydliště: Bratislava

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Syky » 01 čer. 2022, 11:51

Myslím, že na etrafice maj 10g vzorek tak můžeš vyzkoušet, pokud nechceš vyloženě brát celou plechovku. Každý máme jinou hubu a třeba ti to bude chutnat.
Uživatelský avatar
Syky
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 86
Věk: 32
Registrován: 20 úno. 2020, 08:13
Bydliště: Plzeň

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Petronil » 14 zář. 2023, 19:24

Mám Rattray's Old Growrie a řeším při kouření neustálé zhasínání v polovině dýmky. Mám plechovku cca měsíc, 2/3 vykouřeno a nevím, jestli se Vám stávám něco podobného. Tabák mám v uzavíratelné zavařovačce, na víku filc, na který nakapu destilovanou vodu. Po otevření odeberu část tabáku do dýmku, promnu, rozprostřu na misce, nechám cca 30 - 45 minut proschnout a potom pěchuju (na třetiny, první úplně volně, druhá do poloviny a lehce udusám, třetí po vrch, udusám více). Zapaluji na vícekrát, nechám pěkně červeně rozžhnout tabák a potom kouřím. Zpočátku úplně v pohodě, ve středu dýmky mi to zhasíná. Dusám vždy našikmo od kraje, někdy více, někdy méně, pořád to zhasíná. Ke konci dýmky zase v pohodě. Můžu poprosit, kde dělám chybu nebo je to u tohoto tabáku normální? Děkuji
Uživatelský avatar
Petronil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 24
Věk: 55
Registrován: 09 srp. 2023, 13:02
Bydliště: Pardubice

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Johannes » 15 zář. 2023, 08:50

Podle mých skromných poznatků to bude s největší pravděpodobností nacpáním. Zkus trochu volněji, přidusnout se to s citem dá vždycky. Možná i moc tlačíš na dusátko, většinou by mělo stačit jen lehce, vlastní váhou CPT (klasického trojdílného dusátka). Old Gowrie beru, co se týče hoření, za vzorný tabák.
Uživatelský avatar
Johannes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 141
Věk: 39
Registrován: 30 srp. 2018, 08:54
Bydliště: Brno

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod MBO » 15 zář. 2023, 10:06

V půlce dýmky už máš nahoře vrstvu popela, která může bránit přístupu vzduchu k tabáku. Zkus ji propíchnout trnem, rozhrábnout a odsypat, prostě nějak zajisti, aby měl vzduch zase přístup k neshořelému tabáku. Třeba to pomůže.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Petronil » 15 zář. 2023, 19:07

Tak to zkouším a zatím nic moc. Odsypu jednou, odsypu podruhé, bafám a na konci stejně zůstane tabák na dně. Zapaluji znovu, poměrně blízko u dna, až se bojím, abych ohněm nepoškodil dýmku, tabák stejně zůstává. Vzhledem k tomu, že zakuřuji další dýmku, snažím se dokuřovat jak to jde. Zvláštní, že před několika týdny to bylo podstatně lepší. Buď jsem jsem jetel nebo neumím novou dýmku. Fakt je, že má kotlík už větší - 20x44mm.
Uživatelský avatar
Petronil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 24
Věk: 55
Registrován: 09 srp. 2023, 13:02
Bydliště: Pardubice

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod MBO » 15 zář. 2023, 20:13

Zkusil bych nacpat a dokouřit poloviční náplň. 44 mm není malý kotlík.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod BATRACHOS » 17 zář. 2023, 20:53

Petronil píše:Mám Rattray's Old Growrie a řeším při kouření neustálé zhasínání v polovině dýmky. Mám plechovku cca měsíc, 2/3 vykouřeno a nevím, jestli se Vám stávám něco podobného. Tabák mám v uzavíratelné zavařovačce, na víku filc, na který nakapu destilovanou vodu. Po otevření odeberu část tabáku do dýmku, promnu, rozprostřu na misce, nechám cca 30 - 45 minut proschnout a potom pěchuju (na třetiny, první úplně volně, druhá do poloviny a lehce udusám, třetí po vrch, udusám více). Zapaluji na vícekrát, nechám pěkně červeně rozžhnout tabák a potom kouřím. Zpočátku úplně v pohodě, ve středu dýmky mi to zhasíná. Dusám vždy našikmo od kraje, někdy více, někdy méně, pořád to zhasíná. Ke konci dýmky zase v pohodě. Můžu poprosit, kde dělám chybu nebo je to u tohoto tabáku normální? Děkuji


Podívej se, co sám píšeš. Zamyslel bych se, jestli vlastně už předem ten tabák nerozděluješ v hlavičce na části. Prostě cpeš 3x a pokaždé jinak ... nechcípe to náhodou právě v tom místě přechodu při nacpávání?
Tipnul bych si, že ano.
Ono se to nezdá, ale jak jednou dáš tabák do hlavičky nějak utemovaný, tak dost špatně chytá kontakt s další várkou. Jestli z té třetí uděláš takovou víc umačkanou kouli, no tak je jasné, že ti tam vzniká taková lacuna.

Mně ty tři různé dávky nikdy nevyhovovaly. Nacpávám pořád stejně, dokud toho v hlavičce není tolik, kolik chci, a celou dobu spirálovitě otáčím tabákem, právě aby se to chytlo a vytvořil kompaktní celek, který dobře předává uhlík.
Nevýhoda: musíš mít v ruce cit, jak to od začátku moc ládovat. :smoke3:

Nevill zase nabírá tabák z piksly přímo dýmkou, jako naběračkou, a poklepává nějak ze strany na hlavičku. To jsem nikdy nezkoušel, ale bude to asi podobné jako spirálovité otáčení.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Petronil » 17 zář. 2023, 21:58

Zkusil jsem více metod nacpávání - na čtyřikrát, třikrát, dvakrát, tabák najednou a daří se jak kdy, poslední dobou se nedaří... Ale jak to čtu, budeš mít pravdu. Opravdu takhle vytvářím více částí tabáku, v místech další várky mám problémy s uhasínáním a znovu připaluji.

Zkusím dle Tvoji rady, zkusím nacpávat najednou a spirálovitě. Budu muset nějak pochopit a naučit se grif nacpávání a točení tabáku a navíc stejné naložení do hlavičky po celé hloubce... Pořád ještě tápu s vlhkostí tabáku. Nevím, kdy je sušší pro naložení dýmky. Potom vracím do dózy zbytek tabáku a nevím, jestli to neustálé vracení dalších a dalších zbytků tabáku k ostatnímu mi nebude dělat problémy s chutí, prosycháním apod. Nabírání z pixly by to vyřešilo, ale tam je potřeba mít správnou vlhkost tabáku pro kouření a ne jako já, kdy po vyndání tabáku ho musím nechat cca 30 - 60 minut nechat proschnout, aby šel naložit.
Uživatelský avatar
Petronil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 24
Věk: 55
Registrován: 09 srp. 2023, 13:02
Bydliště: Pardubice

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod BATRACHOS » 17 zář. 2023, 22:36

Petronil píše:Zkusil jsem více metod nacpávání - na čtyřikrát, třikrát, dvakrát, tabák najednou a daří se jak kdy, poslední dobou se nedaří... Ale jak to čtu, budeš mít pravdu. Opravdu takhle vytvářím více částí tabáku, v místech další várky mám problémy s uhasínáním a znovu připaluji.

Zkusím dle Tvoji rady, zkusím nacpávat najednou a spirálovitě. Budu muset nějak pochopit a naučit se grif nacpávání a točení tabáku a navíc stejné naložení do hlavičky po celé hloubce... Pořád ještě tápu s vlhkostí tabáku. Nevím, kdy je sušší pro naložení dýmky. Potom vracím do dózy zbytek tabáku a nevím, jestli to neustálé vracení dalších a dalších zbytků tabáku k ostatnímu mi nebude dělat problémy s chutí, prosycháním apod. Nabírání z pixly by to vyřešilo, ale tam je potřeba mít správnou vlhkost tabáku pro kouření a ne jako já, kdy po vyndání tabáku ho musím nechat cca 30 - 60 minut nechat proschnout, aby šel naložit.


Hodina je strašně moc!
Buď máš tabák vlhký jako hnůj, nebo ho necháváš před nacpání vyschnout na troud.
Běžně dávají tabák "vydýchat" tak na 10-15 min.
Já jsem to nikdy nedělal. Ale třeba takové SG i GH tabáky, ty jsou z dodávky hodně vlhké. Tam jsem to většinou otevřel a nechal pár dní normálně zavřené. Piksly jim dříve dost mizerně těsnily. Trochu to proschlo. :mrgreen:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Rosi » 18 zář. 2023, 10:17

Uživatelský avatar
Rosi
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 40
Věk: 61
Registrován: 05 srp. 2007, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Tabáky Rattray's

Příspěvekod Petronil » 18 zář. 2023, 10:36

Zajímavá metoda nacpávání, díky za tip :ok: Jenom mi trochu vadí ten nepořádek okolo a to, že se vysypává pomalu půl pixly ven. Někdo to prý nacpává přímo ze sklenice (pixle), musí ale mít tabák připravený k použití již v základu (jako v odkazu na YT). Tohle ale neumím, pokaždé je vlhčí, musím ho nechat věku promnout a nechat vydýchat a nechat proschnout.
Uživatelský avatar
Petronil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 24
Věk: 55
Registrován: 09 srp. 2023, 13:02
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků