K pojmům "přírodní aromatik" apod.

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Příspěvekod beda » 10 zář. 2007, 02:20

Pod pojmem naturál jsem rozuměl jeho překlad přírodní, přirozený. Tam se podle mne Grousemoor nachází, někde mezi přírodním neutrálem a aromatikem, aromata evidentně nejsou uměle koncentrovaná, jsou ve své přirozené síle během kouření vypařeny a z tabáku se mi stává asi v půlce kotle relativní neutrál.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4948
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Příspěvekod BATRACHOS » 10 zář. 2007, 11:28

Pak tu máme terminologické nedorozumění:
většina lidí, domnívám se, používá termíny NATURÁL a NEUTRÁL jako synonyma - tedy přírodní, nedochucovaný tabák.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod tritrek » 10 zář. 2007, 11:39

BATRACHOS píše:Pak tu máme terminologické nedorozumění:
většina lidí, domnívám se, používá termíny NATURÁL a NEUTRÁL jako synonyma - tedy přírodní, nedochucovaný tabák.


Nooo, podla mna natural je kazdy tabak, ktory nedostal ziadnu aromatizaciu (latakia a spol. je diskutabilna) a neutral je ten tabak, ktory - podla mna - vyrazne neovplyvnuje chut...
tritrek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 10 led. 2007, 12:32

Příspěvekod Fénix » 10 zář. 2007, 12:12

neutrál je rychlostní stupeň převodovky
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod BATRACHOS » 11 zář. 2007, 11:25

beda píše:Volný překlad pro naturál je přírodní, přirozený a pro neutrál nestranný, nevyhraněný.


No, to je fajn, že ses koukl do slovníku, leč u tabáku to vychází dost na stejno:

naturál je standardní označení tabáku, co nedostal žádnou jinou chuť, než jakou má sám od sebe

neutrál je volnější označení tabáku, co chutná pouze po tabáku a nemá žádný osobitý rys.

Pokud aromatizaci kouřem a jinými starobylejšími chemikáliemi nepokládáme za "přírodní" (což já tedy ne), tak je to v podstatě synonymum. Možná lze mluvit o jemných rozdílech mezi úplně klasickou chutí naturálu (tedy zřejmě "rychlostní stupeň 0") a naturálem s chutí něčím specifickou (řekněme "osobitý naturál"). To je ale natolik individuelní, že nemá cenu se o tom bavit - hranice mezi osobitostí a neosobitostí přírodního tabáku je zcela ilusivní.

Takže pokud výraz neutrál má mít své opodstatnění pro označení charakteru tabáku, musí mít jiný význam, než "tabák mezi uzenáči na jedné straně a aromatiky na druhé straně". Mně z toho vylézá jen a pouze provařený naturál, to si nemohu pomoci, ale třeba je v oběhu ještě nějaká subkategorie, jak již bylo naznačeno.

Takže v tomto ohledu mea culpa, měl jsem dojem, že je to common sense.
V každém případě to zůstává mým názorem - naturály jsou tabáky, co mají neutrální (pro mne pouze tabákovou, rozuměj ve srovnání s latakiemi i aromatiky nepříliš výraznou) chuť.
Ale třeba jsem v tom pohledu sám samojediný...
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod beda » 11 zář. 2007, 12:04

Naturály nazývám směsi, které jsou doplněny přírodními a přirozeně koncentrovanými ochucovadly a aromaty a to bez ohledu na barvy směsí. Např. Dunhill Royal Yacht, Peterson Irish Whiskey, MB Plumcake, MB Navy Flake, St. Bruno. Neutrál je podle mne tabák vyrobený bez jakýchkoliv zásahů vedoucích k zvýraznění a vyhranění jednotlivých kvalit vlastních chutí. Např. Dunhill Elisabethan Mixture, Peterson Irish Oak, Rattray's Old Gowrie, Skandinavik Regular, MB Virginia No. 1. Aromatikem nazývám tabáky které voní tak silně, že se mi zdá nepravděpodobné dosáhnout takové intenzity vůně, s použitím přírodních aromat v jejich přirozené koncentraci. Např. Peterson University Flake a Sherlock Holmes, Dunhill Aromatik a Black Aromatik, Erinmore, Caledonian Highland Cream. Také jsem přijal kategorii Chemik pro produkty navoněné evidentně chemicky, těch je ale tolik, že o nich psát nic nebudu.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4948
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Příspěvekod Mike Hill » 11 zář. 2007, 12:08

beda píše:Naturály nazývám směsi, které jsou doplněny přírodními a přirozeně koncentrovanými ochucovadly a aromaty a to bez ohledu na barvy směsí. Např. Dunhill Royal Yacht, Peterson Irish Whiskey, MB Plumcake, MB Navy Flake, St. Bruno. Neutrál je podle mne tabák vyrobený bez jakýchkoliv zásahů vedoucích k zvýraznění a vyhranění jednotlivých kvalit vlastních chutí. Např. Dunhill Elisabethan Mixture, Peterson Irish Oak, Rattray's Old Gowrie, Skandinavik Regular, MB Virginia No. 1. Aromatikem nazývám tabáky které voní tak silně, že se mi zdá nepravděpodobné dosáhnout takové intenzity vůně, s použitím přírodních aromat v jejich přirozené koncentraci. Např. Peterson University Flake a Sherlock Holmes, Dunhill Aromatik a Black Aromatik, Erinmore, Caledonian Highland Cream. Také jsem přijal kategorii Chemik pro produkty navoněné evidentně chemicky, těch je ale tolik, že o nich psát nic nebudu.

...s tým UF sa opovážim nesúhlasiť a s tým SH sa mi to zdá pri najmenšom diskutabilné, ostatne ako celý tento thread...
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Příspěvekod dh » 11 zář. 2007, 13:24

Jak to tu tak pročítám, zdá se mi, že "neutrál" implikuje "naturál", nikoli naopak. Takové perique neobsahuje žádné přísady, chemické ani přírodní, nicméně chuťově neutrální není - naopak, je natolik výrazné, že se ve směsích vyskytuje spíš jako koření.
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod bromden » 11 zář. 2007, 13:44

Slepice. Jednoznačně.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod beda » 11 zář. 2007, 14:02

Myslím, že při výrobě Perique hraje určitou roli alkohol a zraní v sudech od alkoholu. Někde jsem četl o červeném víně, tuším že v ŽIVOT S DÝMKOU a mostex zas tvrdí že Perique v St. James Flake zraje v sudech od bourbonu. Pokud je ve směsích jako kořenící tabák, tak právě většinou v neutrálech, potom by tyto neutrály asi fanatičtí škatulkáři řadili v mém dělení mezi naturály.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4948
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Předchozí

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků