Tabáky dříve a dnes

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Tabáky dříve a dnes

Příspěvekod dh » 21 srp. 2006, 15:11

Hodně se příležitostně a na různých místech psalo o tom, že různé tabáky nejsou to, co bývaly; ač je značka stejná, kvalita se mění. Jak už to tak na světě chodí, zpravidla nikoli k lepšímu.

Na jednu stranu se ani nedá čekat, že v příští piksličce budete mít přesně totéž - vždycky je to tak, že jeden rok se urodí trochu lepší či horší kvalita, je to tak ae vším, proč by to u tabáku mělo být jinak.

Na druhé straně tušíme - a taky to neplatí jen u tabáků - že jakmile je vybudována pověst značky, může nějaký - s odpuštěním - manažer dostat nápad, že když se trošku "racionalisuje" výrobní postup, na výsledku nikdo nic nepozná. Nebo aspoň většina konsumentů ne.

U některých tabáků došlo opravdu k odprodeji značky, což je situace, která ke srovnávání přímo vybízí. Namátkou Dunhill - někteří tvrdí, že už se to nedá kouřit, jiní nezpozorovali rozdíl.

Podobně je to u Petersonů - i když výrobce je stejný, objevují se názory, že třeba než nový fialový Sherlock je jiný než ten původní - koneckonců i popis na krabičce se změnil, nový správně zdůrazňuje, že to má "aromatic aroma".
Podobně i University Flake se mně zdál trochu jiný, než si ho pamatuji ze starých časů.

Má někdo zkušenosti s bezprostředním srovnáním těchto nebo jiných tabáků ve starších a nových versích? Nějaké jiné komentáře?
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Alferi » 21 srp. 2006, 15:24

Rozdíl mezi baleními, která jsem otevíral s časovým odstupem, jsem v několika případech zaznamenal. Ten UF k nim patří, ale netroufám si tvrdit, že to bylo způsobenou změnou výroby - dýmku jsem tehdy kouřil sotva něco přes rok, takže se v tomto kuřáckém stádiu dá sotva mluvit o objektivnosti.

Napadá mě, že spíš než nějaké změny v produkci se na stavu jednotlivých balení může podepsat nedostatečná doba jejich uležení. Myslím, že už tady o tom někdo ve vztahu k novým Dunhillům psal.
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod Nevill » 22 srp. 2006, 22:24

U toho Sherlocka Holmes je ten rozdíl opravdu značný - vůní zasyrova je starý Sherlock takový jakoby nasládle skvašený, zatímco ten nový je takový naparfemovaný a posléze v chuti je ten nový takový poměrně mýdlový...prostě mi to přijde jako úplně jiný tabák a nemyslím si, že by to bylo jenom tím, že tabák v těch starších plechovkách je o nějaký ten rok více vyzrálý...tak markatntní rozdíl to určitě být nemůže...
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 45
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod tifik » 23 srp. 2006, 06:20

Nevill píše:U toho Sherlocka Holmes je ten rozdíl opravdu značný - vůní zasyrova je starý Sherlock takový jakoby nasládle skvašený, zatímco ten nový je takový naparfemovaný a posléze v chuti je ten nový takový poměrně mýdlový...prostě mi to přijde jako úplně jiný tabák a nemyslím si, že by to bylo jenom tím, že tabák v těch starších plechovkách je o nějaký ten rok více vyzrálý...tak markatntní rozdíl to určitě být nemůže...


Jak trefně někde někdo poznamenal "jako SH od Planty" :cry: .Je to pořád kvalitní tabák, ale už to pro mě není zvláštní, téměř přírodní tabák, ale aromatizovaná virginie s burley. Už ho nekupuju.
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod dh » 23 srp. 2006, 10:27

Já jsem starého Sherlocka nikdy nekouřil, i když mě vždycky lákal, nějak na něj nedošlo.
Ten současný opravdu není špatný - řekl bych, že ten smrad je "topping", když jsem nechal krabičku odvětrat, je to slabší.

Je to trochu mysteriosní. Dřív to byl "an old 19th century blend of Orange & Red smoking leaf, Brazilian & Mysore Indian tobacco". "orange" a "red" jsou adjektiva obyčejně spojovaná s virginskými tabáky. Co se toho Mysore týče, je to v Indii: "Flue Cured Virginia (FCV), known for its lower nicotine and tar content is the widely grown variety in the State and has a major demand in the international market. The Karnataka Light Soil tobacco, also known earlier as Mysore tobacco, is in great demand the world over, because it is considered a neutral filler, which can go into different blends.".
Dělá se v Brazílii burley?

Na nové krabičce nám totiž sdělují, že je to "Virginia and Burley leaf blend of great character with a sweet taste and aromatic aroma". Čili už se nám netvrdí, že je to starý recept a ohlašuje se nějaká forma aromatisace.

Nicméně na peterson.ie se pod fotkou fialové krabky dočteme toto: "This mixture is made from an old Irish recipe dating back to 1880 and is one of the finest tobaccos smoked in the time of Sherlock Holmes. The straight Virginia blend possesses all the natural flavour and aroma associated with Premier Virginia tobaccos." A pak se v tom má jeden vyznat.
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod archduke » 19 lis. 2006, 02:22

"drive a dnes"
...hmm, rekl bych, ze "muze" jit vlastne o vice veci.

1. predevsim, chut kuraka se doopravdy meni v prubehu casu a to nemyslim, ze kurak "roste", ale to, ze "smysl chute" se castecne otupuje a nebo se tak muze zdat. Zalezi na chem. procesech v tele, i treba sex ma vliv v rovnovaze chem. rozpolozeni.

2. tabak, zrovna tak, jako cokoli zive rostouci je ovlivnen prostredim (chem. slozeni vzduchu)

3. ja verim v "karmu" a kdyz company zmeni majitele a mnohdy i lokaci, tak se nemohu divit i jine chiti, bych rek, ze je to prirozene. Je to jine, ale kori se dal :puffy:
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod Nevill » 19 lis. 2006, 10:27

Ona většina tabákových fabrik v posledních letech míchá své směsi dle příslušné receptury toho kterého tabáku, poměry jsou zadány do počítače a podle toho se to strojově smíchá. Ale už se v tom obvykle nepočítá s kvalitou a výrazností různých tabáků, která je velmi proměnlivá. Takže pokud tam nemají nějakého toho blendera, který nad tím dohlédne a buď pružně změní poměry tabáků v počítači, nebo prostě tuhle přisype tamtoho, jinde zase onoho, vyjde z toho při každé várce tak trochu jiný tabák... :smoke3:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 45
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Šimi » 19 lis. 2006, 11:17

Nevill píše: Ale už se v tom obvykle nepočítá s kvalitou a výrazností různých tabáků, která je velmi proměnlivá.


To teda kecáš, všechny tabáky jsou míchány z těch nejkvalitnějších listů. To si přece přečteš v každé recenzi :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Nevill » 19 lis. 2006, 11:22

Šimi píše:
Nevill píše: Ale už se v tom obvykle nepočítá s kvalitou a výrazností různých tabáků, která je velmi proměnlivá.


To teda kecáš, všechny tabáky jsou míchány z těch nejkvalitnějších listů. To si přece přečteš v každé recenzi :twisted: :twisted: :twisted:


To jo, v každé prodejní recenzi... :lol:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 45
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Milos Cerman » 19 lis. 2006, 16:49

Šimi píše:... všechny tabáky jsou míchány z těch nejkvalitnějších listů.....

Tomu i věřím.
Tabák, jakožto přírodní surovina, je na každý plantáži a v každý sklizni trochu jinej. Oni prostě míchají z toho nejkvalitnějšího, co mají.
Stejnej tabák bude jenom ten chemickej, tam je možný lehce držet stejnou kvalitu.
Ale já raději ten tabák, kterej je (pokud možno) s nejmenším přídavkem chemie, a budu si rád zvykat na občasnou změnu. :smoke5:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod dh » 19 lis. 2006, 18:29

Slovo "kvalita" je poněkud dvojznačné: dvě věci mohou být různých kvalit, aniž by jedna byla kvalitnější než druhá. Když mlvíme o vyšší a nižší kvalitě, označuje slovo "kvalita" lineární uspořádání na škále dobrý-špatný.
V jiném - a původnějším, vlastně aristotelském významu, je "kvalita" synonymem pro "vlastnost" či "atribut".

třeba víno může mít v různých ročnících různou kvalitu, aniž by kvůli tomu bylo horší či lepší, jen je jiné.

Když jsem zakládal tento thread, neměl jsem na mysli tohle přirozené kvalitativní kolísání, ale spíš obchodnické tahy, kdy se nám snaží podsunout nový tabák pod názvem starého, na který jsme si zvykli. Očekával jsem různé postřehy a varování v tomto směru. Někdo postřehl rozdíl mezi starými a novými Dunhilly, jiní kdesi porovnávali různé vrese Marlin Flake a tak - tohle by mohlo být místo pro příspěvky tohoto typu. (Tím vás, co sem píšete, nechci prohlašovat za nějaké offtopikáře.)

Ten Sherlock Holmes je toho příkladem: mně ten nový opravdu docela chutná, ale zřejmě to není ten "XIX. century recipe", jak se snaží tvářit.

Nemůžu si pomoct, já to pokládám za podvodnou praktiku. Jestli namíchali něco nového, ať mně to prodají pod novým názvem.

Chápu ale zas, že mohou nastat problémy, kdy třeba nějaký mugabe vyžene farmáře ze Zimbabwe a jistý tabák se prostě přestane produkovat.
Blendeři to zkusí nějak nahradit a nechce se jim opouštět starou značku.... to bych ještě vsáknul. Ale když třeba začnou dávat nějakou aromatisaci, která tam předtím nebyla, podstatně změní charakteristiky a tváří se, že to klidně budou prodávat pod osvědčeným jménem, to mně připadá jako chucpe.
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Zababa » 19 lis. 2006, 19:22

Šimi píše:... všechny tabáky jsou míchány z těch nejkvalitnějších listů. To si přece přečteš v každé recenzi :twisted: :twisted: :twisted:


Pozor! Ne z těch nejkvalitnějších, ale z (pečlivě) vybraných to je zásadní rozdíl :twisted:
Uživatelský avatar
Zababa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 810
Věk: 43
Registrován: 31 led. 2006, 12:21
Bydliště: Lipsko

Příspěvekod Milos Cerman » 19 lis. 2006, 20:33

Tak jsme si to tady pěkně, odborně zdůvodnili, ale to nám je p..d platný.
Fakt je, že se tabáky měněj. S tím toho moc nenaděláme. Můžem na to sice nadávat, ale jak praví klasik, a to je to jediný, co s tím můžem dělat.

Jsou firmy, který když se měmí šmak tabáku, upravějí pixlu - nebo pytlík. To udělali třeba Petersoni, to bych třeba (nerad) omluvil. :wink: Ale třeba firma Stanwell vyběhla před nedávnem s novejma tabákama, a docela to šlo.
Ale za 3 měsíce - tabák z nový dodávky - to se nedalo kouřit ! :roll: Pytlík byl naprosto stejnej !
To já považuju za podraz. :twisted:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod dh » 19 lis. 2006, 22:01

právě jsem si v jiném threadu přečetl, jak archduke křečkuje doma tabáky, protože "čas je kouzelník"... napadla mě potměšilá myšlenka: možná se kvalita tabáku zaležením nezvyšuje, prostě zůstává konstantní, zatímco výrobci cpou do stejných krabiček furt horší sena :evil:
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod bigdragon » 19 lis. 2006, 22:05

dh píše: možná se kvalita tabáku zaležením nezvyšuje, prostě zůstává konstantní, zatímco výrobci cpou do stejných krabiček furt horší sena :evil:

fuj to by potom bylo stejné jak potravinama :twisted:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Další

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 13 návštevníků


cron