PetrK. - pokus o dýmku

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod PetrK » 17 led. 2020, 16:04

Dovolil jsem si založit vlákno, aby jsem nebyl rozepsaný v milionech vláknech. Snad bude pro toto forum alespoň trochu přínosem.

Pokusím si z polotovaru vyrobit dýmku na zahrádku. Půjdu cestou nejmenšího odporu zakoupením hobby polotovaru, který je funkční a na mě bude jí dát "krásu".
Mám proto pár důvodů:
1. koupil jsem si na zahrádku buldočka a popravdě musím říci, že je škoda přejet ho sekačkou :-). Bude z něj procházková a hospodská dýmky k pivu.
2. co na zahrádce na večer když prší? Budu si hrát v dílně.
3. udělal jsem si v chaloupce dřevěné schody, podlahy a mnoho dalších věcí, proč nezkusit něco nového.
4. když se mi nepovede, na zahrádce to nikomu vadit nebude.

Tolik úvodem. Zvolil jsem hobby polotovar 7309 /viz. níže/. Líbí se hlavně ploché dno, budu ji moc kdekoli odložit při práci. Pokusil by jsem se z přední stany vyfrézovat písmeno P, a ve spodu linku obojí v černé barvě /na obr. černá barva/. Barvu dýmky jsem zatím zvolil modrou 264 /viz. vzorník/. Prstenec na vrchu dýmky v černé barvě. Písmeno a spodní linku linku by jsem nechal "hrubou" od frézky a povrch dýmky hladký.

Broušení, frézování představu mám /zkušenost s jiným výrobkem/, o oleji který jde požít jsem se zde na foru dočetl, stejně tak o vosku na leštění. Ale dotaz mám.

Mořil jsem dřevo vodovými mořidly, na dýmku píšete lihová, má to nějaký zásadní důvod?
Chtěl bych dýmku snížit o 10mm aby byl vnitní rozměr 32x20, bude to mít vliv na funčnost? /né živočicháře :palm: /

Předem děkuji za pomoc a názory :ok: :mryellow: :lol:


https://www.etrafika.cz/detail/17437/po ... 7309_akryl
http://www.denore.cz/fotky33958/fotos/3 ... 207395.jpg
https://www.clou.cz/oleje-na-drevo/hartol-bezbarvy

https://pekl024.rajce.idnes.cz/Dymka_na_zahradku/#NvrhDmkaP.jpg
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod klasik51 » 17 led. 2020, 20:10

Podle mne ti vodové mořidlo bude dříve či později modřit ruce.
No a modrá :think: no chceš modrou, udělej si modrou. :wink:
Už to tady kdysi dávno bylo (ypres) :D a jestli se nepletu, tak jí mají Polabští jako totem :ok: :D
Snížit jí klidně můžeš :puffy:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod Yetenek » 17 led. 2020, 20:48

klasik51 píše:... a jestli se nepletu, tak jí mají Polabští jako totem :ok: :D

Nepleteš, mají :smile:

To snížení bych si ještě rozmyslel - pokud ± zachováš průměr krčku (jasně, opracováním něco málo ubyde), ten bude působit oproti o tolik snížené hlavičce poněkud humpolácky. A pokud má z polotovaru vzniknout poker, tak bych nesnižoval vůbec. :think:
Ale to je pouze můj názor, snížení funkčnost neovlivní, a pak, ta dýmka bude tvoje.
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1736
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod PetrK » 17 led. 2020, 22:48

Klasik52
Uvidíme co bude s modrou :roll: :P , třeba bude třešen apod.,něco tmavšího.

Yetenek
Zvažuji jak snížení dýmky tak zvětšení průměru kotle 22/23mm, jen musím vymyslet jak. Koukal jsem, že někdo z místních upravil plochý vrták. To by mohla být cesta, stojanovku mám. Předvrtat klasickým vrtákem a pak upravený plochý vtrák. Ta dýmka bude takový pracovní pokus bez zařazení, vyzkoušet svoje možnosti :mrgreen: .
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod Yetenek » 17 led. 2020, 23:50

Tak kotel už tam je (20 mm), ty jen o něco zvětšíš průměr, ne? A ten cca milimetr bys měl odebrat i hrubým smirkem namotaným na kulatině. :think:
Mimochodem, zamýšlíš ten přířez nechat jako poker, nebo to dno zaoblíš?
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1736
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod PetrK » 18 led. 2020, 09:34

Smirkem by to taky šlo, pravda. Kulacení není v plánu, chtěl bych aby šla kdekoli bezpečně postavit, vzhledem k jejímu účelu.
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod PoKlaT » 19 led. 2020, 15:22

PetrK píše: chtěl bych aby šla kdekoli bezpečně postavit, vzhledem k jejímu účelu.

Když zkosíš spodek hlavičky bude stabilnější a současně ji tím snížíš, jako např. tady Radek dejmal :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod klasik51 » 19 led. 2020, 17:32

Jen bych byl opatrný, aby se hlavička neubrala natolik, že bude dýmka přepadávat na náustek.
Potom by tvar poker postrádal smysl. :wink:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod Yetenek » 19 led. 2020, 18:46

Yetenek píše: A pokud má z polotovaru vzniknout poker, tak bych nesnižoval vůbec. :think:

Jeden z důvodů (no..., asi hlavní), proč jsem tohle napsal.
Nějak si neumím představit, že ten přířez v odkazu, snížený o centimetr, bude stát. :think:
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1736
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: PetrK. - pokus o dýmku

Příspěvekod Dejmal » 20 led. 2020, 07:59

Tak to vezmu popořadě

Vodové mořidlo - jde to, ale schne to dlouho, navíc voda a dřěvo jsou dvě věci. co se moc nemusí, začne to bobtnat a chlupatit, já bych se tomu vyhnul a pracoval s osvědčeným lihem.

Modrá - jde to, ale aby byla vidět, chce to několik vrstev a pak to může jít spíše do černa. Záleží zaké hodně na briaru, pokud je tmavší a tvrdější, tak blbě absorbuje jakékoli mořidlo, natož modré. Také se na tvrdším dřevě dere ven hnědá barva. uvidíš.

Tvar dýmky - proporce je hodně podstatná věc, na tom tvaru bych jedině upravil spodní plochu dýmky, aby jistě stála, i když ohneš náustek.

Průměr kotle - sry, ale je to kravina, jestli je to 19,20, nebo 21 nepoznáš. Vykašlal bych se na to a nechal to raději tak. na převrtávání úplně zapomeň, to akorát rozštípáš, nebo ti to namlátí.

Dál se uvidí....
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8


Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 23 návštevníků