Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod klasik51 » 03 dub. 2020, 07:50

b-pipes - prosím necituj, když není potřeba.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod zdenecek » 03 dub. 2020, 22:48

Myslím,že to dotáhneš k dokonalosti.mě se líbí obe dvě :ok:
Uživatelský avatar
zdenecek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 131
Věk: 47
Registrován: 18 led. 2017, 11:26
Bydliště: dobřany

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod b-pipes » 04 dub. 2020, 11:00

Ďakujem :puffy:
b-pipes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 83
Věk: 27
Registrován: 23 črc. 2017, 12:27
Bydliště: slovensko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 05 dub. 2020, 14:11

Posíám fotky mé deváté - osudové.
Jako již několikrát při výrobě dýmky jsem si i teď vybavit okřídlené, políškovské: "... nevím, možná jsem dělala knedlík a vyšel mi nok".

Původní plán byl udělat něco ve stylu Eskimo (T. Eltang / Yetipipe), tedy nízkou sešláplou ukulele s velkou hlavou. Jenomže jak jsem něl doposud při vrání kanálků a kotlíků štěstí, tak me tentokrát opustilo (... byla to asi víc spravedlnost než smůla), kanálek mi vylezl o dobré 2mm z osy krčku stranou a hlavně jsem - nevím pod jakým hnutím mysli - posadil celý tvar dýmky moc nízko od plató špalku. Ubrat od zhora by určitě šlo, ale chtěl jsem nechat kousek plató přiznaný na vršku hlavičky. Výsledkem je něco připomínající víc Bulldoga než Eskimo, nebo spíš jejich křížence ... takže eskymácký dog = Husky.

Sem s vašimi nápady, námitkami, pozorováním či kritikou - určitě nemusím opakovat, že pro mne - jako pro samouka- je to obrovsky cenný zdroj informací.
S krz roušku zdraví
Michal

image_id: 27950 image_id: 27951 image_id: 27952 image_id: 27953 image_id: 27954 image_id: 27955 image_id: 27956 image_id: 27957 image_id: 27958
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Yetenek » 05 dub. 2020, 14:52

Krásná práce, touto dýmkou a předchozí osmou jsi sám sobě nasadil laťku hodně vysoko. :ok:
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1739
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Bentley » 05 dub. 2020, 16:51

Na to, že ti utíkal vrták i fajfka ve špalku jsi to ukrotil skvěle. Palec hore, ta je opravdu povedená :ok:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 516
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod b-pipes » 05 dub. 2020, 17:40

krásna fajka :wink: , i keď mi trocha vadí ten nerovnomerný kus dreva na náustku,no na deviatku paráda,sám mám zo 20 fajok spravených,a na prvých bolo tiež zopár nedokonalostí(ktoré sú určite aj na terajších fajkách). Ak môžem poradiť,pri robení hocijakého prechodu ,či medzi náustkom a shankom ,alebo pri takýchto ozdobách z materialov rôznych tvrdostí,kúpiť do brúsky brúsne pásy po číslo 400.Spoj by sa mal na brúske uhladiť rovnomerne,od 400 vyššie by nemal brúsny papier robiť veľky rozdiel medzi naustkom a shankom(a pod.)Tento spôsob sa mne najviac osvedčil :ok:
b-pipes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 83
Věk: 27
Registrován: 23 črc. 2017, 12:27
Bydliště: slovensko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 05 dub. 2020, 17:59

b-pipes píše:.... ten nerovnomerný kus dreva na náustku...

Vím o něm ... a mám s ním své plány :puffy: Vymýšlím nějakou originální signaci a vyzkouším ji zrovna tady a při té příležtosti to za sucha opatrně přebrousím. Pokud to bude ke koukání dám sem pár fotek.
Mimochodem - o jaké brusce to mluvíš? Já to brousím papírem přilepeným oboustrannou páskou (s cca 1mm pružnou vložkou, k mání v každém železářství) na kousku dřevěné lišty. Na celou fajfku je to perfektní, mám to mnohem radši než kovové pilníky, akorát na ty přechody je ta pružná vložka možná příčinou, proč je ten měkčí matroš podbroušenej. Zkusím přechod začistit tvrdým brousítkem s něčím jako 400 / 600 hrubostí. Uvidíme...
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod peťák » 05 dub. 2020, 18:14

Jo jo, hrany a přechody mezi různými materiály, to je peklo, pilník je hrubý a papírem v ruce v tom měkčím uděláš rigol. Poradím Ti, dojdi si do DM drogerie a kup si pilník na nehty.
Je z jedné strany hrubý a z druhé jemný a je z takové tuhé pěny, takže není úplně tvrdý, ale takový akorát...
Kupuju si tyhle: https://www.dm.cz/ebelin-pilnik-na-neht ... 19821.html
Jinak paráda :ok: , fakt, nějaké nesymetrie by se sice našly, ale jak říkám, drobné nedostatky jsou znakem ruční práce :smile:
Naposledy upravil peťák dne 05 dub. 2020, 18:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2031
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod zdenecek » 05 dub. 2020, 18:16

Moc krásná dýmečka :ok:
Uživatelský avatar
zdenecek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 131
Věk: 47
Registrován: 18 led. 2017, 11:26
Bydliště: dobřany

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 05 dub. 2020, 19:26

peťák píše:....hrany a přechody mezi různými materiály, to je peklo, pilník je hrubý a papírem v ruce v tom měkčím uděláš rigol

Potvrzuju, udělám, já zatím spolehlivě naprosto pokaždé! Předchozí kusy jsem brousil pod vodou a podezříval jsem bobtnání a vysychání dřeva, ale tahle je dobroušená za sucha a nedopadla o nic lépe. Ta měkká podložka pod šmirglem je docela uvěřitelné vysvětlení. Vyzkouším pilník z DM, podle webu ho u nás mají a o pár desítek to ohlodat ještě můžu.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod klasik51 » 06 dub. 2020, 08:19

Hezká dýmečka :ok: Jsem zvědav na tu tvou originální signaci. :think:
Jen jsem na ní koukl, hned mi napadl Jirsa. :wink:
Kdyby mi jí někdo ukázal a zeptal se kdo jí dělal, určitě bych řekl že asi Jirsa. :smoke1:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod basa333 » 06 dub. 2020, 09:36

co se broušení týče, míval jsem několik různých špalíků, které jsem jednoduše omotával šmirglem a pak s nimi vybrušoval potřebná místa. to se mi nakonec osvědčilo nejlépe.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 06 dub. 2020, 10:43

basa333 píše:...míval jsem několik různých špalíků, které jsem jednoduše omotával šmirglem a pak...

To je v podstatě to, co používám taky, jenom si na ně ten šmirgl lepím oboustrannou páskou. Na oblé tvary a hladké přechody ve stejném materiálu je ta pružná páska super, obtížnější je to tam, tam kde je potřeba zachovat ostré hrany (... ale pořád to jde). Tam, kde jsou v těsné blízkosti dva různé matroše (např. dřevěný kroužek zasazený do ebonitu), tam ta pružná / měkká vložka pásky může způsobovat "vybroušení" měkčího materiálu (... nemám důkaz, ale zní mi to pravděpodobně), obzvlášť pokud by člověk trochu přitlačil. I když jsem si opravdu dával bacha a skoru bych řekl, že to bylo vybroušené pečlivě. Těžko říct - na matné broušené povrchu jsou ta podbroušená místa mnohem hůř vidět, než v později vyleštěném stavu.

Další hypotézou jak mi to podbroušení pravidelně vzniká je možnost, že to v ruce vybrousím dobře (rovné/hladké) a až teprve potom to podělám = příliš odleštím na kotouči. Fakt je, že náustek leštím poměrně dlouho a možná že ta pasta vezme dřevo rychleji a víc do hloubky, než okolní ebonit. Plánuju do tohoto náustku ještě šáhnout, tak to zkusím nafotit, nebo alespoň vypozorovat. Akorát - v případě, že by se tohle potvrdilo - zatím nevím jak tomu zabránit.

V každém případě bych tomu měl nejdříve rozumět, tj. najít kdy a čím to przním...
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod basa333 » 06 dub. 2020, 11:30

na přechody materiálů je potřeba vzít špalík bez jakékoli lepicí pásky. šmirglu dáš jen kousek, který udržíš prsty. cokoli měkkého ti způsobí tebou popisované problémy.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 23 návštevníků