RX pipes - Dejmalovy dýmky

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod BATRACHOS » 04 dub. 2022, 17:19

Fajka je nádherná! Tvar, písek, volba cumerlandu, frehandové pohrání si na náústku tak akorát... :clamp:

... skoro až člověku přijde, že je to pro začátečníka téměř nepatřičné. S takhle nasazenou laťkou, kam jako má jít nahoru v "dospělých" akvizicích, když "mateřská školka" vypadá takhle. :palm:

Jinak ad celkem zásadní téma "začínat rovnou s kvalitní fajfkou" - k tomu mám pár úvah.
O kvalitě téhle krásky není pochyb. Ovšem ... já bych samozřejmě pro začátečníka viděl jako ideální prvničku:
1. delší fajfku (tahle mi přece jen přijde buldokoidní, tzn. kratší. Ale nejsou údaje, tak se mi to možná zdá). Já bych si tenkrát ve stavu dýmkařské cucákovitosti na tomhle spálil ústa.
2. v tomhle bodu se samozřejmě rozcházíme, ale já myslím, že začátečník má dostat možnost si vybrat filtr, nebo bez. To tady nejde ani zkusit. :naughty: Já bych se bez téhle volby dýmkařem nestal.
3. úplně klasický tvar. Prostě biliard, nebo halfbent, příp. 3/4 bent. Nezdobná, čisté linie, podle klasického shape chartu. (Ale to je výraz mého purismu a vazba na tradice, to samozřejmě není všeobecně platná poznámka.)
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod mihra » 04 dub. 2022, 19:31

O kvalitě téhle dýmky není pochyb.
Nicméně k Batrachovi, já jsem začínal s image_id: 4658, tj. s zíglerkami, krátké, bez filtru, ovšem,
tenkrát, v roce 1953, ještě nebyl internet, aby mi někdo poradil. Chutnalo mi to i tak, jinak bych asi nepokračoval :mryellow:
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod MBO » 05 dub. 2022, 06:09

Mně se zdá, že ta Radkova dýmka je v něčem podobná těm Tvým Zieglerkám.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod Dejmal » 05 dub. 2022, 08:26

pánové děkuji :oops:

:arrow: BATRACHOS"
1. delší fajfku (tahle mi přece jen přijde buldokoidní, tzn. kratší. Ale nejsou údaje, tak se mi to možná zdá). Já bych si tenkrát ve stavu dýmkařské cucákovitosti na tomhle spálil ústa.
2. v tomhle bodu se samozřejmě rozcházíme, ale já myslím, že začátečník má dostat možnost si vybrat filtr, nebo bez. To tady nejde ani zkusit. :naughty: Já bych se bez téhle volby dýmkařem nestal.
3. úplně klasický tvar. Prostě biliard, nebo halfbent, příp. 3/4 bent. Nezdobná, čisté linie, podle klasického shape chartu. (Ale to je výraz mého purismu a vazba na tradice, to samozřejmě není všeobecně platná poznámka.)


Ad.1 dýmka má 13,5 cm a dlouhý dřevěný krček, který pomůže vysušit případný kondenzát.
Ad.2 Je to pravidelný kuřák doutníků, takže filtr je zde jen překážka v tahu a dělat tam komoru nemělo absolutně žádný smysl.
Ad.3 Z mého pohledu a zkušeností je tohle nejlepší tvar pro začátečníka. Vychází z geniálního shape, co vymyslel Sixten Ivarsson a to Stanwell 11, velmi mírně ohnutý a v tomto případě i dlouhý krček trochu brzdí možné nasátí močky i popela /bezfiltr/a má krásně lineární tah. Zároveň nepáčí čelist, jako klasický billiard, protože se díky krátkému náustku pohodlně opře o ret.

Z toho všeho snad vyplývá, že to byl záměr a dýmka je dělaná na míru uživateli :wink:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod BATRACHOS » 05 dub. 2022, 12:37

:ok:

Jasně, nijak nepochybuji o dobrých úmyslech nebo o vhodnosti fajfky "šité na míru" dotyčnému.
Hodil jsem jen při této příležitosti do placu svůj pohled na fajfkaření a čekal, že se trochu rozproudí diskuse. Pokud Ti to tady nevyhovuje, tak to moderátorstvo klidně může dislokovat.

Délku 13,5 jsem podle obrázku nečekal, zdále se mi kratší. Klasický BPK buldoček, jak jsem je teď ve stojánku přeměřil, má asi tak 12,5-13 cm. Podle me skvělá "bezúdržbová fajfka", jak píše ctěný kolega Mihra, nicméně podle mne přece jen krátká. Určitě bych ji doporučil začátečníkovi jako jednu ze cca 3, které by podle mne měl do začátku mít (BILIARD, 3/4 bent a právě českého buldočka). Klasické biliardy mají 15-16 cm a to už je sakra rozdíl na ochlazení cestou k jazyku.

Jinak 100% podepisuji vše ohledně Vikinga, je to skvělý tvar a možná i vhodnější, než český buldoček (tedy alternoval bych 3. začátečnickou fajku Vikingem místo ČB). V případě tvého špičkového provedení je bonusem i dlouhý briárový nástavec (krček), ta fajfka je v podstatě freehand variantou klasického shape CAD. Tzn. zase o něco chladnější a sušší kouř při kratším náúsku. Kouřit se musí skvěle, to je vidět prima facie.

Páku pokládám za irelevantní, protože začátečník se dle mne má učit nejprve kouřit z ruky, tj. právě dlouhý biliard. Teprve až zvládne všechno v sedě, překoná hromadu zápalek i nutnost častěji zapíjet, a dostane cit pro rozpálení hlavičky, může začít pochodovat s bentkou nebo něco sem tam dělat s buldokoidními tvary, aniž by horkost neustále kontroloval rukou. Ale notorický doutníkář možná bude mít blíž právě k fajfce, která trochu umožňuje styl kouření doutníku. :think:

Co se týče kotle, je fakt, že širší mělké jsou bezdiskusně nejsnažší na nacpání a dokouření a celkovou péči. :ok:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod klasik51 » 05 dub. 2022, 18:49

No, ono vlastně neni o čem diskutovat. Asi čekáš marně, když jste tady vy dva všechno napsali. :wink:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod BATRACHOS » 05 dub. 2022, 20:22

No tak čekám třeba od tebe vyjádření v tom smyslu, že pro začátečníka je nejlepší rovná fajfka se zlatým prstýnkem... :smoke1:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod Rog » 05 dub. 2022, 21:30

Zlatý prstýnek = začiatočnícka chyba :plaster: :mrgreen: :palm:
Ale to je asi iný šport :lol: .
Ospravedlňujem sa za :offtopic1:
Viking je parádny :ok: :clamp:
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod Dejmal » 06 dub. 2022, 07:38

BATRACHOS píše:No tak čekám třeba od tebe vyjádření v tom smyslu, že pro začátečníka je nejlepší rovná fajfka se zlatým prstýnkem... :smoke1:


Ta je nejoptimálnější :mryellow:

Tak abych přispěl do diskuse, vyjádřím svůj názor.

Já nemám obecně moc rád dlouhé dýmky, i když pár delších kanaďanů a princů kouřím a libuji si u toho, nicméně nejsou to z mého pohledu příliš praktické dýmky.
Těch 15-16 cm je pro mě prostě moc. Zřejmě to bude mou rachitickou postavou a drobnou rukou, ale ty dýmky o délce 13-14cm jsou pro mě hranice, kterou překračuji velmi nerad.

Sám nejčastěji kouřím dýmky, které jsou hluboko pod touto hranicí a nedělá mi to pražádný problém. Jasně, nejsem začátečník a už mám něco odkouřeno, ale i tak si myslím, že to je na kouření a celkovou manipulaci pohodlné a příjemné a o to mi při kouření dýmky jde nejvíce.

A co se kotlíků týká, tak mám ve velké oblibě menší. Např. 18x25mm je pro mě ideální. Jednu mám 16x45mm a to je úplně samosprašná, bezstarostná dýmka. Jen z ní vysypávám popel. Kouří se úplně sama, nemusím se tomu naprosto věnovat.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod Ferd » 06 dub. 2022, 17:27

Když už je řeč i Vikinzích, alebržto mám doma stanwellovské Viking čtyři a stále patří k mým nejoblíbenějším, tak z úcty k nim jen poznámku: Viking (Stanwell # 172)je nazvaný podle tvaru vikingského drakkaru (lodi), má ostrý kýl podél celé dýmky, včetně sedlového náustku (vypadá takto: https://www.smokingpipes.eu/pipes/estate/denmark/moreinfo.cfm?product_id=128684). Jeho autorem není Ivarsson ale Jess Chonowitsch.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod Brandy Grulich » 06 dub. 2022, 17:39

K zajímavé diskusi bych si dovolil pár poznámek. Začnu se svými zkušenostmi. Když jsem začínal, internet nebyl, nějaké publikace se sehnat daly, žádného dýmkaře jsem neznal. Každopádně já jsem si vždycky kupoval dýmku podle toho, jestli se mi líbila. Obecně mám zkušenost, že když se mi dýmka tvarově líbí, tak se mi z ní taky dobře kouří. Jsou samozřejmě výjimky (většinou je to neřešitelná záhada a fajfku buď odložím nebo pošlu dál), ale já považuju to, aby mi dýmka padla do oka (preferuji zcela klasické tvary), za velmi důležité. Nikdy se mi nelíbily rovné dýmky, 2-3 jsem měl a samozřejmě se mi z nich kouřilo špatně.

Od začátku jsem měl spíš kratší a zahnuté fajfky. Jazyk mě nepálil, ale je pravda, že jsem předtím kouřil cigarety, ovšem s roční pauzou zcela bez kouření (hrozná doba). Filtr jsem nikdy nepoužíval, ani mě to nenapadlo. Spíš bojuju se svojí touhou být zcela zahalen vonným dýmem, což vede k nadměrnému tahání.

Průměr kotlíku jednoznačně preferuji 20 mm, užší dám, širší ale nerad. Zrovna doporučovaná Stanwell 11 má širší, mám ji a nepatří k mým oblíbeným kouskům, nějak blbě mi to v ní hoří, asi to neumím nacpat. Postupem času jsem přišel na to, že se mi nejlíp kouří z dýmek, které mají co nejtenčí skus a preferuji spíš subtilnější, aby šly v pohodě držet v puse. Například u mariáše nebo čepování piva je to zcela nezbytné.

Snažil jsem se o misionářskou činnost a zatím jsem měl úspěch u tří lidí ze svého okolí, dlouhodobě pravidelně bafají. Dva to mají stejné jako já, nejlíp se jim kouří z dýmek, které se jim líbí. Jeden preferuje dlouhé biliardy a druhý má zase slabost pro kresbu dřeva a má rád dýmky mohutné. Mám pocit, že je třeba brát v úvahu, že existuje jakási záhadná spojitost mezi potěchou oka a kuřáckým zážitkem. Jinými slovy, mně se nikdy nelíbily rovné dýmky, často doporučované začátečníkům, a tak se mi z nich blbě kouřilo.
Uživatelský avatar
Brandy Grulich
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 93
Věk: 56
Registrován: 10 úno. 2018, 22:00
Bydliště: Králíky (SV Čechy)

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod klasik51 » 06 dub. 2022, 17:40

No dobrá, tak já se také vyjádřím.
Po začátečníka je nejlepší rovná fajfka se zlatým prstýnkem... :smoke1: :smile:
Nicméně ano, také nemám rád dlouhé dýmky a do 14 cm je fakt hranice. Preferuji rovné, popřípadě lehoulilililince zahnuté.
A malý kotlík je jasný. :ok:
Což bych doporučil i jako začátečnickou dýmku.
Důvody - rovná dýmka je hezká, prostě elegantní dýmka a proč by i začátečník nemohl vypadat s dýmkou dobře, že? :wink: Rovná ho
bude nutit kouřit z ruky, což je také dobře jak všichni víme, pro kontrolu teploty hlavičky. A menší kotlík proto, že si hned nepopálí jazyk,
při kouření velkého kotle dvě hodiny. Nemluvě o tom, že se nebude trápit, když zrovna netrefí jemu chutnající tabák, což je
velmi pravděpodobné. Další v řadě je manipulace.
V každém případě je pro mne, jako pro nezačátečníka tvar prince top. Tedy hned po rovném Falconu. :smoke1:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod mihra » 06 dub. 2022, 20:14

:arrow: Ferd
Máš pravdu, Stanwelův Wiking No 172 (mám dvě) je od Chonowitche, ale Dejmal píše o No 11, ten patří Sixtenu Ivarssonovi. Tu mám taky, moc příjemná dýmka.

Jinak k diskuzi, ano, dýmka se musí líbit, pak se z ní dobře kouří. Já mám mezi oblíbenými jak rovné, tak bentky, krátké i dlouhé. Např. Savinelli No 321 mini, což je kraťas všech kraťasů, tak i Bing Favorite, z obou se kouří dobře. Filtr či bez, když jsem začínal, žádné snad ani nebyly, nikdy mně nechyběl. Pokud někdo preferuje rovné, jiný bentky. každému co jeho jest, věc jeho vkusu, jak se zde říká, každý kouří na svoji hubu. Nejoblíbenější dýmka? Savinelli No 673.
Naposledy upravil mihra dne 06 dub. 2022, 20:36, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod Bob76 » 06 dub. 2022, 20:36

Nemám Vás rád :-) Ani Dejmala za tu Stanwelku No. 11 ,ani pana Mihru za ty luxusní Zieglerky :twisted: Není to polehčující okolnost ? :-) Přeju Vám je,ale závidím :puffy:
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: RX pipes - Dejmalovy dýmky

Příspěvekod Dejmal » 31 kvě. 2022, 07:51

Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tbot a 27 návštevníků