Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Renno » 04 bře. 2020, 19:47

aha...díky moc chlapi za rady a trpělivé vysvětlení :wink: koukám, že je lepší koupit tedy větší stroj a shánět případně i bazarovej, aby to nebyl zas takovej ranec peněz...díky :ok:
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 05 bře. 2020, 07:54

to, co doporučuje peťan, je absolutně ok, kdybys dokázal něco takového sehnat jeté, jsi vystaraný. navíc tu čtyřpaknu nepotřebuješ hned, nemusíš všechny dýmky hned točit na soustruhu, je třeba, abys ji nejprve uměl vystrouhat z ruky, abys viděl a cítil tvary. já jsem například dýmky na soustruhu nedělal nikdy, ono je to na freehandy vcelku nanic. pokud tedy chceš dělat hlavně freehandy, stačí ti v podstatě soustruh jen na náustky. ovšem kdo to ví předem, že... :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Renno » 05 bře. 2020, 19:32

přesně si mě vystihnul basso :D ...máš recht, že klasiku nedělám, ač ji obdivuji. Dýmky soustružit zatím nechci, jde mi především o ty náústky a jejich kombinace, to mi k mým freehandům stačí, takže předpokládám, že i ten vámi navržený soustruh je adekvátní....díky moc za názory a pomoc :ok:
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Renno » 21 bře. 2020, 11:02

zdravím, potřeboval bych poradit opět od zkušenějších.
Jak nejlépe vytvořit rustik povrch černé barvy?...pokud možno ale takové té temně živě černé....mně se daří jen taková nevýrazná matná černá...mořím lihovými mořidly, pak carnaubuju a dotahuji to horkovzduškou, především ty prohloubeniny....mám i šelak...ale moc se mi do něj nechce...máte jiné fígly?
díky za pomoc :smoke5:
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 22 bře. 2020, 11:20

ono těch fíglů právě na tento povrch moc není. s karnaubou to po prvním použití ohmatáš a je konec. imho nic jiného než šelak nebo nějaký kvalitní epoxy (jako např. udo mosche :wink: ) neexistuje.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Renno » 22 bře. 2020, 14:04

díky basso
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Geosmin » 02 čer. 2020, 21:01

Když se člověk z jakéhokoliv důvodu octne beznadějně ztracen uprostřed nekonečných lesů a nezbývá mu než se stát divochem, je dobré znát co nejvíce fíglů k udržení základních životních potřeb. A když se před ním náhodou vyjeví palouček s nějakým tím bylinkovým kuřivem, je dobré vědět jak s ním správně naložit. Snad tímto křováckým počinem neurazím místní pipemakery, nicméně mě osobně tyto nápady vždy velice baví...

Uživatelský avatar
Geosmin
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 25
Věk: 29
Registrován: 18 kvě. 2020, 21:14
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 03 čer. 2020, 23:44

Takhle nějak jsem v 15 letech s dýmkou začínal na táboře. Ta nejlepší pak byla z jednoho kusu břízy, vrtaná nabroušeným drátem do kola. Ostrý kapesní nožík je na dýmku lepší než zálesácký bowie.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 516
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod genericon » 04 čer. 2020, 08:25

Zdá se mi to nebo je to dřevo měkké? Musím říct, že mě to inspirovalo. Mám rád woodcrafting a tak zkusím také něco vyrobit, ale učitě jen na výstavu. Kdybych chtěl vyudit pusu hodim trochu pilin do merschaumky :yum:
genericon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 32
Věk: 37
Registrován: 14 říj. 2014, 14:00

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Garin » 26 zář. 2020, 21:50

Potřeboval bych se poradit. Dostalo se mi do rukou pár starých proseček (Black Star, Blue Star) z nichž některé jsou v rustiku, černě lakované. Napadlo mě, že bych šmirglem lak částečně odstranil, nechal černou jen v rýhách, a ty vystouplé části bych udělal nějakou kontrastní barvou, třeba oranžovou, že by to byl takový jako salamandr. Jen nevím, jakou barvu na to použít. Oranžové mořidlo, obávám se, by zakouřený briar asi do zářivě oranžové nenabarvilo. Co za lak by šlo použít?
Garin
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 31 bře. 2016, 17:43

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod petren » 03 lis. 2020, 13:38

Zdravím všechny. Předělávám prosečského buldočka z hnusného hnědočerného laku na rustiku. Tu mám hotovou metodou dremel. Celá hlavička pak lehce přebroušená smirkem 800 pro strhnutí ostrých vrcholů. Čím upravit povrch? Rustika se bude špatně leštit, proto mám trochu pochyby o karnaubě. Díky za rady.
P.s. nejde mi o extra vzhled, spíše trvanlivost a odolnost "dílenské" dýmky.
petren
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Věk: 44
Registrován: 11 říj. 2020, 09:07

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 03 lis. 2020, 14:40

Garin píše:Potřeboval bych se poradit. Dostalo se mi do rukou pár starých proseček (Black Star, Blue Star) z nichž některé jsou v rustiku, černě lakované. Napadlo mě, že bych šmirglem lak částečně odstranil, nechal černou jen v rýhách, a ty vystouplé části bych udělal nějakou kontrastní barvou, třeba oranžovou, že by to byl takový jako salamandr. Jen nevím, jakou barvu na to použít. Oranžové mořidlo, obávám se, by zakouřený briar asi do zářivě oranžové nenabarvilo. Co za lak by šlo použít?


obávám se, že to překročí tvé schopnosti. z toho, na co se ptáš, usuzuji, že sis ukousl hodně velké sousto, které se týká mořidel, laků i leštění. raději to nech udělat někoho, kdo se v tom vyzná, než ty dýmky doděláš definitivně.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 03 lis. 2020, 14:42

petren píše:Zdravím všechny. Předělávám prosečského buldočka z hnusného hnědočerného laku na rustiku. Tu mám hotovou metodou dremel. Celá hlavička pak lehce přebroušená smirkem 800 pro strhnutí ostrých vrcholů. Čím upravit povrch? Rustika se bude špatně leštit, proto mám trochu pochyby o karnaubě. Díky za rady.
P.s. nejde mi o extra vzhled, spíše trvanlivost a odolnost "dílenské" dýmky.


možná zkus udělat foto, ať máme trochu představu
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod beda » 03 lis. 2020, 15:10

Wono obávat se, že je nějaký dřevo nacucaný tak aby byla pod povrchovkou močka. To už něco znamená :mryellow: Kdyby něco takovýho bylo možný, tak jde do kamen a ne opatrně, jako hliněnka. Poslechl bych basu333. Anebo koukal na "salamandry" od těch, co je uměj od špalku.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod petren » 03 lis. 2020, 23:28

basa333 píše:...zkus udělat foto, ať máme trochu představu


image_id: 28212 image_id: 28213 image_id: 28214

To černé přečnívající na první fotce je náústek, obalený izolačkou namnohokrát, proto je na pohled o tolik tlustší. To mě přivádí k otázce: do jaké zrnitosti smirku leštit náústek? skončil jsem (zatím) na 2000, ale nebylo to ono. V dalším kroku jsem nanesl trochu zelené leštící pasty na proužek bavlny a přeleštil, ale stále nejsem úplně spokojený... :smoke3:
petren
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Věk: 44
Registrován: 11 říj. 2020, 09:07

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


cron