Československé dýmky do roku 1989 *

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Československé dýmky do roku 1989 *

Příspěvekod Deerstalker » 27 zář. 2021, 16:54

Zdravím znalce čsl. dýmkové historie a mám dva zdvořilé dotazy:

1/ V úvodu tohoto vlákna mají svoji sekci vyhrazeny dýmky "Old River". Prošel jsem celé vlákno, ale nikde se tu o nich moc nehovořilo. Jediné, co jsem pochopil, že to snad je již předválečná značka, která se vyráběla i po válce. Ví se však, kdo byl výrobcem těchto dýmek před válkou a po válce? Je to jedna z těch značek, která po "vítězství pracujícího lidu" jako jedna z mnoha přešla do Proseče? Kdy skončila výroba? Googlil jsem jak jsem mohl, ale nikde k tomu nic není, ačkoli tyto dýmky se vyskytují i v zámoří.

2/ Má někdo ze ctěných znalců nějakou povědomost o dýmkách značených "mirja-engl-fac"? Čas od času lze na nějakou narazit ve vetešácích a na Aukru, zjevně předválečná produkce, nicméně Mr. Google opět zarytě mlčí...

Mnohokrát předem děkuji za poučení a laskavé sdílení vědomostí.
Uživatelský avatar
Deerstalker
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 39
Věk: 57
Registrován: 19 kvě. 2008, 20:02
Bydliště: Zlín

Re: Československé dýmky do roku 1989 *

Příspěvekod Dejmal » 30 zář. 2021, 08:20

Old River je podle všeho původní Prosečská značka a podle všeho se dělala už na konci první republiky. Nikde se k tomu nic dalšího nenašlo.
To, že jsou OR v zámoří není tak zvláštní, valuty byly potřeba a tohle byl dobrý vývozní artikl. Venku se to prodávalo za pár korun, tak toho fabrika chrlila mraky.

mirja-engl-fac se nepodařilo nikde dohledat, takže původ a výrobce je doposud neznámý.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Předchozí

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků