Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod Renno » 13 bře. 2011, 21:31

pročetl jsem všechny příspěvky v tématu výroba II. abych se neptal na něco co tu bylo :wink:

1) jak dělát finální úpravu například u zcela černého rustiku aby se leskl jako vyleštěnej, nechci ale použít šelak?...když to dělám carnaubou tak to je matný...potřeboval bych aby to bylo fakt jak vyleštěný

2) používáte k finální úpravě olej?...může být lněný?...po úpravě olejem to ještě nějak doleštujete nebo dáváte carnaubu...jaký to má pak vlastnosti...je to pak matný nebo lesklý?

3) mám jednu z nejlevnějších pásových pil kupovaných v Obi....neumím ji ale asi naštelovat neb mi dělá problémy..při řezání se list stáčí stále doprava i když v klidu je kolmo..nevíte co s tím....dost mě to otravuje...zkoušel jsem ji víc vypnout a i upravit vodící špalíky ..ale nic nepomohlo :(
díky za případné odpovědi :ok:
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod Šimi » 13 bře. 2011, 23:29

:arrow: Basa
Přesně tak. Moje skoro první dýmka. Holky ji pojmenovali "miláček" :lol:

:arrow: easy
Nevím, nejspíš ne. Ale drážky mě osobně nevadí, spíš se mi líbí.

:arrow: Dejmal
Spodní čepičku mi vytočil Littlebull a ten kroužek na náústku pochází z prvního náústku miláčka. Po nehodě na jednom sraze mi krška dělal nový náústek a fragmenty toho původního mi zůstaly.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod basa333 » 14 bře. 2011, 06:38

Renno píše:1) jak dělát finální úpravu například u zcela černého rustiku aby se leskl jako vyleštěnej, nechci ale použít šelak?...když to dělám carnaubou tak to je matný...potřeboval bych aby to bylo fakt jak vyleštěný


matná karnauba? jen jestli něco neděláš špatně.... karnauba by se měla lesknout. ovšem poměrně rychle se ohmatá. bojím se, že se šelaku asi nevyhneš

Renno píše:2) používáte k finální úpravě olej?...může být lněný?...po úpravě olejem to ještě nějak doleštujete nebo dáváte carnaubu...jaký to má pak vlastnosti...je to pak matný nebo lesklý?

nepoužívám


Renno píše:3) mám jednu z nejlevnějších pásových pil kupovaných v Obi....neumím ji ale asi naštelovat neb mi dělá problémy..při řezání se list stáčí stále doprava i když v klidu je kolmo..nevíte co s tím....dost mě to otravuje...zkoušel jsem ji víc vypnout a i upravit vodící špalíky ..ale nic nepomohlo :(

spontánně bych řekl, že je příliš málo napnutý (i když píšeš, že nikoliv) nebo je list příliš tenký (měkký) - zkoušel jsi už nějaký silnější? je dost ostrý a má dost šranku? je možné, že jsi z něj přehnaným napnutím odstranil šrank a list prostě špatně řeže. když nasadíš nový list, je to lepší nebo nikoli?
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod petum » 14 bře. 2011, 07:10

Renno píše:1) jak dělát finální úpravu například u zcela černého rustiku aby se leskl jako vyleštěnej, nechci ale použít šelak?...když to dělám carnaubou tak to je matný...potřeboval bych aby to bylo fakt jak vyleštěný

Na svojej poslednej mám čierny lesklý rustik (http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?f=1&t=1997&start=1410#p250453).
Rustik sám o sebe bol vďaka použitej metóde "vyleštený". Po namorení som to ešte preleštil handrovým kotúčom a následne opatril vrstvou
karnauby. Karnaubu som znova leštil handrovým kotúčom. Ja vidím základ lesku v hladkom povrchu dreva.
Renno píše:2) používáte k finální úpravě olej?...může být lněný?...po úpravě olejem to ještě nějak doleštujete nebo dáváte carnaubu...jaký to má pak vlastnosti...je to pak matný nebo lesklý?

Mám naolejovanú fajku. Povrch "nehádže prasiatka" a pri dotyku mám pocit, že držím "holé" drevo. Ľanový olej zasychá pomerne dlho a niekomu smrdí.
Renno píše:3) mám jednu z nejlevnějších pásových pil kupovaných v Obi....neumím ji ale asi naštelovat neb mi dělá problémy..při řezání se list stáčí stále doprava i když v klidu je kolmo..nevíte co s tím....dost mě to otravuje...zkoušel jsem ji víc vypnout a i upravit vodící špalíky ..ale nic nepomohlo :


Ako píše basa, pozrieť šrank. Zle rozvedený list ťahá do strany.
Uživatelský avatar
petum
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 293
Registrován: 08 bře. 2010, 12:28
Bydliště: Vysoké Tatry

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod Renno » 14 bře. 2011, 09:04

díky za odpovědi kamarádi
ještě k tomu lesklému černému rustiku...pokud je hodně různorodě členitý a leštíte carnaubou tak jsou vyleštěné jen ty vyvýšeniny ale né prohlubně..tam se hadrovej kotouč nedostane a i když carnaubu roztavíte pistolí tak to všude prostě lesklý není...nebo máte jinej fígl?
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod basa333 » 14 bře. 2011, 09:12

já to zároveň ohřívám pistolí a leštím - tedy trochu ohřeju, ten ohřátý kus vyleštím atd. ono je to stejně trochu kontraproduktivní: na jednu stranu chceš rustik, aby to bylo drsné, na druhé straně chceš, aby se leskl. stejně se bude lesknout jen chvilku, než to ohmatáš. můj názor: nanést barvu, otřít olejem, osušit, nanést karnaubu, oleštit přebytečnou karnaubu a nazdar kašpar. po půl roce případně přeleštit znovu.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod Renno » 14 bře. 2011, 09:21

basa333 píše: otřít olejem.

výše jsi psal že olej nepoužíváš :D
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod basa333 » 14 bře. 2011, 09:34

jasně, nepoužívám jej jako finiš. otřu dýmku olejem pro uzavření barevné vrstvy, osuším a pak nanáším karnaubu.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod Renno » 14 bře. 2011, 09:58

a jakej olej používáš prosím tě? díky
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod basa333 » 14 bře. 2011, 10:01

teakový olej, dostaneš ho v každém baumarketu
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod peťák » 14 bře. 2011, 12:56

:arrow: basa
Vmísím se do hovoru. Taky mě zajímá černej rustik a tak jsem našel tvůj odkaz na opravdickou černou od firmy ICLA. Kterou přesně používáš? Na stránkách mají mořidlo, barvítko a sjednocující mořidlo. Podle toho, že to ředíš lihem, jak si psal, bych řekl, že to je to mořidlo T300/xx.
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2031
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod Dejmal » 14 bře. 2011, 13:16

:arrow: Rubenstein
rád bych,ale na plánovanou liverpoolku ve stilu Dunhill Bing Cosby, ale cumberlandu nemaje....

Já jsem "vrásku" leštil ručně kartáčkem na mytí rukou a blejská se jak psí ....
Na rustik mám odzkoušený sisalový kotouč, ten má na konci chlupy a těmi to tak nějak jde,ale všude se nedostaneš, jak píše Basa rustik a lesk nejdou moc dohromady.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5813
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod Renno » 14 bře. 2011, 14:53

Dejmal píše: Já jsem "vrásku" leštil ručně kartáčkem na mytí rukou a blejská se jak psí ....
Na rustik mám odzkoušený sisalový kotouč, ten má na konci chlupy a těmi to tak nějak jde,ale všude se nedostaneš, jak píše Basa rustik a lesk nejdou moc dohromady.


to vím že lesk a rustik nejdou moc dohromady...v případě tvé vrásky to ještě jakž takž jde provést....ale třeba jsou fígly, který jsem zatím nezkoušel a proto se ptám :wink:
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod patrio » 14 bře. 2011, 18:48

:wink: Se vetřu s poznatkem. Pěkný výběr leštících kotoučů (průměrů i typů), brusiva a jiného nářadí za slušné ceny mají v Ostravě - Vítkovicích http://www.brusivojimi.com/ je to na ul. Ruská, kousek od Zuzica jak je železniční přejezd. :ok: oproti Feroně mají výseky se suchým zipem cca o třetinu levnější :think: .

Jěště pro dýmkomakery, o víkendu 19.3. + 20.3.2011 je v Brně výstava nožů ( http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ct ... fault.aspx ) bude tam tradičně stánek Jataganu s potřebami a materiálem co by se dal použít pro výrobu čehokoli ( http://www.jatagan.eu/ ) exotická dřívka, rohovina, a různé jiné...
Tak nevim jestli se teďka něčeho nedopouštím :palm:
Uživatelský avatar
patrio
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 222
Věk: 54
Registrován: 23 čer. 2009, 22:51
Bydliště: Ostrava

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok III.

Příspěvekod Vobo » 15 bře. 2011, 08:01

Pásovky s malým průměrem vodicích kol jsou k tomu velmi náchylné. Zkontroluj jestli není šrank pásu k jedné straně, svár pásu a přílišné napnutí také dělá neplechy. Netlačit na pilu :wink:

3) mám jednu z nejlevnějších pásových pil kupovaných v Obi....neumím ji ale asi naštelovat neb mi dělá problémy..při řezání se list stáčí stále doprava i když v klidu je kolmo..nevíte co s tím....dost mě to otravuje...zkoušel jsem ji víc vypnout a i upravit vodící špalíky ..ale nic nepomohlo :(
díky za případné odpovědi :ok:[/quote]
Vobo
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 117
Věk: 52
Registrován: 18 led. 2007, 13:38
Bydliště: Votice

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


cron