Dymky z Meerschaumu II.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Domek » 19 kvě. 2021, 16:04

Zatím víme jenom to, že závit neodpovídá měrce, kterou tazatel vlastní. Což ovšem nutně neznamená, že jde o atyp.
I kdyby ano, neměl by být problém ho oměřit a vyřezat na soustruhu, který to umožňuje.

A tady pro zajímavost:
https://www.spszengrova.cz/wp-content/uploads/2020/04/STT-Vyroba_zavitu_RAJ.pdf
Závitník je jen jeden z mnoha způsobů...
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod gunhead » 19 kvě. 2021, 21:43

Děkuju. Nechtěl jsem všelijakou dýmkou otravovat mistry, na druhou stranu se mi pohledově líbí.
Upřesním čepem jsem myslel záležitost, kterou jsou vybavené nové turecké meršánky, kdy se jeden kus zašroubuje do krčku a druhý do naustku. Že to není metricjý závit jsem věděl, proto jsem šel s čepem do železářství a tam prodavač dohledával podle závitové šablony. Jaktak, ale ne přesně, pasoval withwort 19 závitů.
Soustruh nemám, jen vrtačku, Proto jsem taky chtěl náústek co nejpřesnější. Mešán jsem chtěl zkusit co nejjemněji rukou.
http://www.dymka.net/bb/gallery/image_page.php?album_id=1761&image_id=28351
Jinak dýmka už napadena kutilem, proto ta odvaha k vlastnímu pokusu.
http://www.dymka.net/bb/gallery/image_page.php?album_id=1761&image_id=28352
gunhead
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 07 lis. 2014, 20:04

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod basa333 » 20 kvě. 2021, 06:20

přesně takhle jsem si to představoval. imho bude ten plastový kus v krčku zalepen. vyndat jakžtakž asi teplem půjde, ale pokud ten závit nebude přesně pasovat, tak zcela jistě nový nevyřežeš, protože tam v podstatě není materiál navíc. nevím, jetli tohle má řešení - riziko poškození je velmi značné. možná ten krček o něco zkrátit a pokusit se ten závit vyříznout v místě, kde je trochu víc materiálu.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod baron Tom » 20 kvě. 2021, 08:55

tak koukám na fotky a opravdu je to docela oříšek. čekal jsem něco úplně jiného... Tady asi fakt nic jiného než trubička dovnitř nepomůže a i tak je to teda velkej risk. !!! za sebe !!! bych to opatrně vykroužil vrtáčkem a vlepil do toho tenkou trubičku. jen ručně bez vrtačky. trubku cca 3mm aby se to nechalo čistit čističem a vrtal bych až skoro k hlavičce. nechal bych tak 15 mm koukat a do náustku udělal díru o průměru té trubičky ( prostě opační čep). a nebo pak na tu trubičku říznout klasickej závit a totéž do náustku. Toto je nápad asi bych já šel touto cestou ale upozorňuji že nejsem odborník, školy nemám.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod basa333 » 20 kvě. 2021, 09:24

já si myslím, že to takhle nebude fungovat. sepiolit bude mít tendenci se ti kousnout, je to křehké, v ruce ti to praskne, ani nebudeš vědět jak. navíc vůbec nemáme představu, jak se ta hmota bude chovat, když je za desetiletí prokouřená a nasáklá močkou. možná (!) že by fungovalo něco jako delší prstýnek (třeba 1 cm), který by byl nasazen na polovinu své délky na krček a do své druhé poloviny by pak byl zasouván čep náustku. problém je ovšem v té kuželovitosti krčku - prstýnek by musel být kvůli čepu rovný, tedy by se nějak na krčku musel přilepit pryskyřicí - v podstatě by tvořil přechod mezi kuželovou a rovnou částí. já bych se na to asi chlapsky vy..al :wink:. pokud tam ovšem ten závit někdo vyřízne, nebo dokonce bude pasovat, tak je oprava snadná
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Domek » 20 kvě. 2021, 10:46

Ten závit je s největší pravděpodobností UNC 5/16"-18 (vrták k tomu je 17/64"). A koupit závitník pro slepý otvor!
Ale jak píše Basa, na tom krčku je málo “masa” a bude to sázka do loterie. Na tý fotce (zkus nějakou lepší!) to vypadá, že tam nějakej kroužek je, tak by to třeba fakt šlo. Nebo ho tam osadit. Ale rozhodně ne silou. U briaru ano, ale tady ne!

viz video:


Každopádně v domácích podmínkách, pouze s vrtačkou, bude problém ten kroužek vůbec vyrobit!

Já bych se přikláněl k variantě “opačný čep”, kterou navrhnul baron Tom. Například staré Kiko - Tanganyika to tak mají (hliníková trubička) a funguje to.

image_id: 28354
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod baron Tom » 20 kvě. 2021, 11:00

no prstýnek sem myslel taky ale teď když vidím jak je to úzké tak bych prsten nedával... za 1. bude objímat opravdu jen nejtenčí část a ta bude v bodě kde bude objímka končit velmi namáhána, páčena. za 2: pokud prstýnek osadí ještě ztenčí stěnu ke které bude prstýnek přidělán a pak tato verze nemá smysl. pokud jej jen navlékne bude to klempířina jak cep. Trubička by to celé zpevnila. kanálek už tam je tak stačí pomalu zvětšovat
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod baron Tom » 20 kvě. 2021, 11:24

jinak video super. to vypadá jako by to byla ta nejsnazší věc.... :mrgreen:
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod gunhead » 21 kvě. 2021, 16:16

basa333 píše:přesně takhle jsem si to představoval. imho bude ten plastový kus v krčku zalepen. vyndat jakžtakž asi teplem půjde, ale pokud ten závit nebude přesně pasovat, tak zcela jistě nový nevyřežeš, protože tam v podstatě není materiál navíc. nevím, jetli tohle má řešení - riziko poškození je velmi značné. možná ten krček o něco zkrátit a pokusit se ten závit vyříznout v místě, kde je trochu víc materiálu.


Promiň, tomu nějak nerozumím. Jaký plastový kus v krčku? Krček končí kutilsky naraženým mosazným prstýnkem. V něm není nic napečeného. Krátit krček myslíš protože staré osazení prstýnku ho ztenčilo?
gunhead
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 07 lis. 2014, 20:04

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Domek » 21 kvě. 2021, 18:22

Basa nejspíš myslel, že v té dýmce už jeden plastový protikus je a ty ho chceš vyměnit za ten nový.
Co kdybys to konečně vyfotil tak, aby bylo doopravdy něco vidět?
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod MBO » 21 kvě. 2021, 18:31

Opačný čep je nejlepší řešení. :ok:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod basa333 » 22 kvě. 2021, 06:52

gunhead píše:...
Promiň, tomu nějak nerozumím. Jaký plastový kus v krčku? Krček končí kutilsky naraženým mosazným prstýnkem. V něm není nic napečeného. Krátit krček myslíš protože staré osazení prstýnku ho ztenčilo?


z fotky nevyplývá, co je ta koncovka na krčku vlastně zač. standardně je v meršánu na konci krčku vyřezán závit, do kterého je zašroubována vložka s otvorem kanálku. do té se pak zasouvá čep z náustku. z popisu situace jsem dovodil, že není známo, jaký závit na konci krčku vlastně je a jestli tam půjde zašroubovat nová koncovka. pokud by to byl jiný než standardní závit, musel by se odstranit ten nynější bazmek a vyřezat nový závit (což by asi jen tak nešlo, protože tam nebude dost "masa".). tedy by případně mohlo fungovat malé zkrácení krčku o délku toho starého závitu. snad jsem to popsal srozumitelně...
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Předchozí

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků